مقاله مکان یابی بهینه دفن مواد زائد جامد شهری با استفاده از مدل تحلیل سلسله مراتبی AHP (نمونه موردی شهرستان زنجان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در آمایش محیط از صفحه ۶۵ تا ۸۸ منتشر شده است.
نام: مکان یابی بهینه دفن مواد زائد جامد شهری با استفاده از مدل تحلیل سلسله مراتبی AHP (نمونه موردی شهرستان زنجان)
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مکان یابی بهینه
مقاله دفن مواد زائد جامد
مقاله شهرستان زنجان
مقاله Arc GIS ،AHP

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صدرموسوی میرستار
جناب آقای / سرکار خانم: اباذرلو شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: موسی خانی کامران
جناب آقای / سرکار خانم: اباذرلو سجاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
افزایش روزافزون جمعیت شهری و توسع ه مناطق شهری، افزایش مصرف مواد دارای پسماند تجزیه ناپذیر و بسیاری دیگر از مناسبات زندگی ماشینی و مدرن باعث رویکرد جدی مدیران شهری شده است و دفن و معدوم سازی پسماند به صورت یکی از دغدغه های اساسی در مدیریت محیط زیست شهری درآمده است. طبق گزارش های بخش خدمات شهری شهرداری زنجان روزانه به طور متوسط ۶۰۰ تن زباله تولید می شود. از میان روش های مختلف دفع زباله به صورت تلنبار از مهم ترین روش هایی بوده است که مدیریت شهری زنجان در طی سال های استفاده از این مکان بر آن تکیه نموده است. این امر مشکلاتی مانند خروج شیرابه، آلودگی خاک، بوی بد، آتش سوزی، پراکندگی زباله و غیره را در محل دفن به وجود آورده است. به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید تلاش کرد ضمن انتخاب مناسب ترین مکان برای دفن آن ها، این مواد به صورت بهداشتی و در فضایی خارج مناطق مسکونی دفن و معدوم شوند.
در این مقاله با استفاده مدل AHP در نرم افزار ARC GIS به پهنه بندی زمین برای مکان یابی بهینه دفن مواد زائد جامد شهرستان زنجان بر پایه ۱۰ معیار (گسل، شهر و سکونتگاه ها، جاده های ارتباطی، مسیل ها، زمین شناسی، فرسایش، خطوط انتقال نفت، خطوط انتقال برق، شیب و جهت شیب) ارزیابی شده و نقشه پهنه بندی زمین به دست آمد. در نتیجه توانستیم مکان های بهینه دفن پسماند در منطقه را در قالب ۵ کلاس معین نماییم. در آخر نیز زمین هایی با مساحت ۷۳ هکتار به بالا را از میان زمین های کلاس پنجم جهت بهترین مکان برای دفن پسماند برای بازه ۴۰ ساله انتخاب شد.