مقاله مکانیزم نورپردازی بناهای تاریخی در زمینه شهری، نمونه موردی مسجد شیخ لطف اله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۲ در مرمت و معماری ایران (مرمت آثار و بافت های تاریخی فرهنگی) از صفحه ۹۹ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: مکانیزم نورپردازی بناهای تاریخی در زمینه شهری، نمونه موردی مسجد شیخ لطف اله
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله معماری
مقاله بنای تاریخی
مقاله نورپردازی مصنوعی
مقاله فرم
مقاله ارزش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بکرانی ملیحه
جناب آقای / سرکار خانم: مهدی زاده سراج فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هنر نورپردازی و طراحی آن، یکی از موثرترین عوامل در ایجاد حس فضای معماری است. هماهنگی نورپردازی با معماری می تواند یکی از عوامل تقویت کننده هویت یک مکان و ارتقای شخصیت ویژه آن باشد. در این میان، بناهای تاریخی به عنوان نقاط پرارزش شهری نقش بسزایی دارند که به سبب همین ارزش ها، از اهمیت ملی و جهانی نیز برخوردار هستند. نورپردازی مصنوعی در شب، باعث تغییر و دگرگونی نوع ارزش ها و حتی تعویض آن ها می شود.
بنابر آنچه بیان شد، هدف از نگاشتن مقاله حاضر تشریح فرایند و مکانیزم نورپردازی مصنوعی بناهای تاریخی با بهره گیری از روش تحلیلی، شناخت همه زوایا و درک بنا و تلاش در رسیدن به ایده اصلی طراح نورپرداز و انجام محاسبات در زمینه نورپردازی است. از این طریق، تغییر و دگرگونی در ارزش های بنا که ناشی از کیفیت ویژه نورپردازی آنهاست، ایجاد نمی شود. از دیگرسو، ارزش های فنی و هنری عناصر، فضاها و تزئینات و معانی واقعی پنهان در معماری هم، نمایش داده می شود.
در نهایت، مبانی نظری و عملی ارائه شده در این بررسی، به طور موردی در مسجد شیخ لطف الله اصفهان به نمایش گذاشته شد تا برتری روش تحلیلی؛ شناخت همه زوایا، درک بنا و تلاش در رسیدن به ایده اصلی طراح نورپرداز و انجام محاسبات نسبت به روش سعی و خطا به ویژه در نورپردازی بناهای تاریخی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بنا، مشخص گردد.