مقاله میکرو RNA ها در بیماری مالتیپل اسکلروزیس (مقاله مروری) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از صفحه ۱۸۵ تا ۱۹۴ منتشر شده است.
نام: میکرو RNA ها در بیماری مالتیپل اسکلروزیس (مقاله مروری)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله میکرو RNA
مقاله مالتیپل اسکلروزیس
مقاله بیومارکر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پهلوان کاخکی مجید
جناب آقای / سرکار خانم: نیک روش عباس
جناب آقای / سرکار خانم: رخشی ناهید
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری معصومه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
متن زمینه و هدف: بیماری مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری خود ایمنی تخریب کننده غلاف میلین در دستگاه عصبی مرکزی می باشد که عامل ایجاد کننده آن هنوز ناشناخته باقی مانده است. مطالعات فراوان اپیدمیولوژیکی و ژنتیکی بر نقش دو عامل ژنتیک و محیط در ایجاد بیماری ام اس تاکید دارند. با ورود میکرو RNA ها به دنیای یافته های ژنتیکی این مولکولهای قدرتمند به زودی توانستند جای خود را در مطالعات انجام شده در حوزه ژنتیک بیماری ها باز کنند. میکرو RNA ها مولکولهای کوچک RNA با طول ۲۰-۲۲ نوکلئوتید می باشند. این مطالعه تلاش دارد تا در راستای معرفی میکرو RNA ها، پتانسیل های بالقوه آنها را بعنوان بیومارکر هایی قدرتمند در بیماری ام اس مورد بحث قرار دهد.
مواد و روش کار: در این مطالعه مروری با بررسی منابع کتابخانه ای و مقالات مختلف در یک بازه زمانی ۱۰ ساله در زمینه نقش میکرو RNA ها در بیماری ام اس، کلیدواژه های مورد نظر مشخص و مهمترین و جدیدترین اطلاعات در این زمینه گرداوری و استفاده گردید.
یافته ها: نتایج نشان می دهد که از زمان کشف میکرو RNA ها تا کنون، در جنبه های مختلفی نقش آنها در بیماری ام اس مورد ارزیابی واقع شده است. میکرو RNA ها می توانند در بیماریزایی ام اس نقش داشته و نیز پتانسیل درمانی جدیدی را برای این بیماری از طریق تنظیم بیان ژن های درگیر در مسیر بیماریزایی آن فراهم کنند.
نتیجه گیری: تحقیقات نشان می دهند که میکرو RNA ها می توانند علاوه بر اینکه خود عاملی برای ایجاد بیماری باشند، راه درمانی برای بیماری و نیز بیومارکری برای ارزیابی تلاشهای درمانی و سیر پیشرفت بیماری ارائه دهند.