مقاله میزان لغو جراحی های انتخابی ژینکولوژی و اورولوژی در دو بیمارستان آموزشی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۷ تا ۱۴ منتشر شده است.
نام: میزان لغو جراحی های انتخابی ژینکولوژی و اورولوژی در دو بیمارستان آموزشی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آبستنی و زایمان
مقاله اورولوژی
مقاله روش های جراحی گزینشی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منصورقناعی ماندانا
جناب آقای / سرکار خانم: عسگری سیدعلاالدین
جناب آقای / سرکار خانم: هریالچی کتایون
جناب آقای / سرکار خانم: ظهیری سروری زیبا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: لغو جراحی از بزرگ ترین دشواری های بیمارستانی در سراسر دنیاست. میزان لغو عمل های جراحی انتخابی، متغییری در ارزیابی کیفیت مراقبت از بیمار و ارزیابی سیستم مدیریت بیمارستان است.
هدف: بررسی میزان لغو اعمال جراحی انتخابی ژنیکولوژی و اورولوژی در روز عمل جراحی در دو مرکز آموزشی دانشگاهی الزهرا (س) و رازی
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی گذشته نگر اطلاعات ثبت شده همه موارد لغو جراحی در بیماران کاندید اعمال انتخابی ژنیکولوژی و اورولوژی در دو بیمارستان الزهرا (س) و رازی طی ۱۱ سال از اول فروردین ۱۳۸۰ تا انتهای اسفند ۱۳۹۰ به طور گذشته نگر جمع آوری شد و تعداد و علل لغو، سن بیماران، ارتباط موارد لغو با فصل های سال و ارتباط آن با وضعیت فیزیکی بیهوشی (ASA)، با نرم افزار ۱۵ SPSS مورد موشکافی آماری قرار گرفت.
نتایج: از ۳۰۶۸۴ جراحی ۲۸۷۹ (۹٫۳۸%) مورد لغو شد. شایع ترین علت لغو، آمادگی نامناسب بیمار (۳۳٫۶%) بود که این علت ۳۳۶ (۲۶٫۱%) مورد از علت های جراحی زنان و (۳۹٫۶%) ۶۳۱ مورد از علت های جراحی کلیه و مجاری ادرار را به خود اختصاص داده بود. متوسط سن در گروه لغو عمل به طور مشخص بالاتر بود (P=0.02). ارتباط مستقیم بین کلاس ASA و میزان لغو جراحی وجود داشت. ۸۹٫۳% بیماران پس از رفع مشکل جراحی شدند.
نتیجه گیری: از علل لغو، ۶۷٫۰۴% پیشگیری پذیر بودند لذا ارتباط بهتر با بیمار و بستگان آنها و نیز صرف وقت بیشتر قبل از جراحی برای شناسایی، بررسی و درمان دشواری های پزشکی بیمار ممکن است در کاهش این موارد کمک کننده باشد.