مقاله میزان درجه توسعه یافتگی و سطح بندی خدمات رسانی در دهستان های شهرستان مریوان (مطالعه موردی: بخش مرکزی شهرستان مریوان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در چشم انداز جغرافیایی از صفحه ۱ تا ۱۲ منتشر شده است.
نام: میزان درجه توسعه یافتگی و سطح بندی خدمات رسانی در دهستان های شهرستان مریوان (مطالعه موردی: بخش مرکزی شهرستان مریوان)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توسعه یافتگی
مقاله مدل استاندارد شده
مقاله مدل کارکردی
مقاله شهرستان مریوان
مقاله استان کردستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کردوانی پرویز
جناب آقای / سرکار خانم: شریفی صلاح

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مقاله درجه توسعه یافتگی دهستان های شهرستان مریوان بر اساس مدل های استاندارد شده و کارکردی نوع دوم بررسی و تعیین شده است. ابتدا به معرفی شهرستان مریوان وسپس به بررسی شاخص های انسانی دهستان های مریوان پرداخته شده است. بر اساس مدل های استاندارد شده، بخش مرکزی بعنوان مطالعه موردی در رتبه دوم و در کارکردی نوع دوم رتبه اول بخش های شهرستان مریوان، مشخص گردیده است. بنا بر شاخص جمعیتی در هر دو روش بخش مرکزی رتبه اول را داراست. برای دستیابی به نتایج مورد نظر ۱۹ شاخص جمعیتی ، سواد، بیکاران و شاغلین، مسکونی، آموزشی – فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اداری، خدمات زیر بنایی: مانندآب و برق و گاز، بهداشتی و درمانی، ارتباطات و بازرگانی مورد بررسی قرار گرفته است. بدیهی است این شناخت تحلیلی – میدانی قطعا به برنامه ریزان روستایی برای توسعه ناحیه مورد نظرکمک خواهد نمود. این مقاله بر گرفته از رساله نگارنده تحت عنوان بررسی میزان توانمندی سه عامل اقتصادی، کشاورزی، صنعت و گردشگری در توسعه پایدار روستاهای منطقه مریوان و برنامه ریزی برای آن ها، مطالعه موردی:بخش مرکزی شهرستان مریوان می باشد.