مقاله موانع زیست ارتقایی در خانواده از منظر اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در اخلاق زیستی از صفحه ۵۷ تا ۹۱ منتشر شده است.
نام: موانع زیست ارتقایی در خانواده از منظر اسلام
این مقاله دارای ۳۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلامت معنوی
مقاله سبک زندگی
مقاله آفات زندگی خانوادگی
مقاله موانع رشد معنوی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خدایار دادخدا
جناب آقای / سرکار خانم: قائمی راد مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح ابراهیم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بحران معنویت یکی از آثار و پیامدهای عصر مدرن است. به رغم پیشرفت های چشمگیر در علوم پزشکی، روز به روز بر آسیب ها و بیماری های روحی ـ روانی افزوده می شود و به تبع آن بیماری های جسمی نیز گسترش می یابد. مطالعات و تجربیات بشر نشان می دهدکه برای رشد و تزریق معنویت، ضرورت دارد شناخت، توجه، عمل و روی آوردن به دین و احکام آن در اولویت قرار گیرد. اسلام یکی از کانون ها و هسته های مهم تولید و صدور معنویت را نهاد مقدس خانواده می داند.
فلسفه تشکیل خانواده در اسلام به عنوان کوچک ترین نهاد اجتماعی ایجاد محبت، نشاط، قداست، معنویت، سلامت، آرامش، آسایش و رشد برای اعضای خود و جامعه است، اما موانع، آفات و آسیب هایی باعث می شود تا این کانون مقدس در فرایند تشکیل و استمرار خود نه تنها باعث تعالی و ارتقای فضائل و معنویات نگردد، بلکه نتیجه عکس داده و از هم گسیخته شود. به همین منظور هدف در این مقاله آن است تا بر اساس شاخص های اسلامی، اهم آفات و انحرافاتی که مانع رشد معنویت خانواده می شود احصاء و بررسی و تحلیل گردد. فرض بر این است که مسائلی چون ازدواج گریزی، خودداری از تولید نسل، کاهش روابط خانوادگی، اسراف و تجمل گرایی، تغییر در سبک خواب و بیداری و … به دلیل ضعف در شناخت ها، باورها و ارزش های اخلاقی و دینی و تعمد سازمان یافته رسانه ای و تبلیغاتی مخالفان بدخواه از موانع مهمی است که دامنگیر بسیاری از خانواده های مسلمان گشته و به کاهش ارزش های معنوی منجر شده است. این نوشتار با روش مطالعه کتابخانه ای و اسنادی انجام و ارائه گردیده است.