مقاله موارد کاربرد CBCT در اندودنتیکس: مروری بر مقالات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله دندانپزشکی (جامعه اسلامی دندانپزشکان ایران) از صفحه ۹۵ تا ۹۹ منتشر شده است.
نام: موارد کاربرد CBCT در اندودنتیکس: مروری بر مقالات
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تصویربرداری CBCT
مقاله اندودنتیکس
مقاله شکستگی عمودی ریشه
مقاله ضایعه پری اپیکال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هوشیاری نرجس
جناب آقای / سرکار خانم: نظری مقدم کیومرث

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: انجام درمانهای پیچیده در اندو نیاز به دقت زیاد در کار و لذا ابزار و تصویربرداریهای دقیق دارد. به همین منظور هدف از این مطالعه بررسی موارد کاربرد CBCT به عنوان یک روش تصویربرداری با دقت بالا در اندودنتیکس می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه مروری، جستجوی مقالات در منابع الکترونیکی معتبر شامل Google scholar، Chochrane، Science Citation Index، Medline،Iran Medex و Scopus صورت گرفت. مقالات مورد جستجو طی سالهای ۱۹۹۹ – ۲۰۱۲ به چاپ رسیده بودند و با کلمات کلیدی CBCT imaging، Endodontics، Vertical Root Fracture و Peri Apical Lesion گردآوری شدند.
یافته ها: در این مطالعه پس از بررسی مقالات موجود دیده شد CBCT برای تشخیص ضایعات پری اپیکال و فرآیند ترمیم آن، مورفولوژی دندان و پیچیدگیهای آن، مثل کانال فرعی و انحنای کانال، صدمه تروماتیک، نمای داخلی و خارجی دندان، نقایص تحلیل ریشه، خطوط شکستگی، پرفوریشن، وسائل شکسته، پرکردگیهای اور، کانال کلسیفیه، نزدیکی ریشه ها و ارزیابی قبل از جراحی که رادیوگرافی معمولی نمی تواند آنها را به طور موفقیت آمیز بررسی کند، به کار می رود.
نتیجه گیری: از آن جا که CBCT دقت و حساسیت بالائی دارد، در صورت برطرف شدن محدودیتهای آن (به ویژه مقدار بالای مورد نیاز) می تواند تا حدی پیشرفت کند که در برخی موارد پیچیده به عنوان اولین روش تصویربرداری دندانی مورد استفاده قرار بگیرد.