یافتن بهترین منابع و مطالعه آنها

انجام یک مقاله تحقیقاتی، آزمونی است برای سنجش دانش شما، به ویژه توانایی تان در یافتن و نقل منابع مربوطه و مناسب. برخی از محققان، تمام مقالات ژورنال ها را کپی کرده و همراه با کتابهای مورد نیاز از کتابخانه بیرون می برند. این کار مناسب نیست چون کیفیت انتخاب های شما، مهمتر از کمیت آنها است. این فصل روش های انتخاب منابع و استفاده از آنها را پیش روی شما قرار میدهد و مستقیماً سراغ اصل مطلب می رود: باید کل یک منبع را مطالعه کنم یا فقط بخشی از آن را ؟ چه واکنشی باید به آن نشان دهم؟ چگونه می توانم بهترین منابع را پیدا کنم؟

در این فصل مهارت های خلاصه نویسی از یک یا چند منبع همراه با فهرست منابع و یا سابقه تحقیق آورده شده است.

۴ الف- یافتن بهترین منابع

برگه دانها و فهرست منابع کتابها و مقالات را به شمار معرفی کنند. ولی کیفیت آنها را تضمین نمی کنند؛ این کار به عهده خود شماست. هر لغتی که می بینید رامطلقا درست ندانید بلکه همواره لغات منابع خود را بررسی کنید؛ از درستی آنها مطمئن شوید و معانی آنها را دوباره بررسی کنید. مهارت هایی برای یافتن معتبرترین منابع موجود است که در بخش های زیر توضیح داده خواهند شد.

– مشورت با استاد خود و کتابداران

در مشورت کردن با استادتان و کتابداران برای یافتن منابع، تردید نکنید. استادان حوزه فعالیت شما را میدانند، بهترین نویسندگان را می شناسند و میتوانند فهرست مختصری برایتان فراهم کنند تا بتوانید کار خود را شروع کنید. گاهی اوقات آنها کتابهایی از کتابخانه دفترشان به شما قرض می دهند تا راه را به شما نشان دهند.

کتابداران منابع کتابخانه را می شناسند. وظیفه آنها برآورده کردن نیازهای شماست. اگر از آنها تقاضای گمک کنید، همراه شما به داخلی طبقات کتابخانه می آیند تا کتابهایی که می خواهید یا مناسب ترین مقاله یا ژورنال را بیابید.

– استفاده از منابع جدید

یک کتاب ممکن است با ارزش به نظر بیاید ولی اگر تاریخ انتشار آن ۱۹۳۸ است محتوای آن قابل اعتماد نیست: احتمالاً زمان و پیشرفت های تازه، آن را در نوردیده اند (مگر اینکه آن اثر، یک اثر کلاسیک در رشته خود باشد) موضوعات فنی و علمی را همواره باید در منابع جدید جستجو کرد. یاد بگیرید که علاوه بر کتاب از ژورنال های ماهانه و فصلی نیز استفاده کنید.

– استفاده از ژورنال ها به جای مجلات

مراقب گزارش های جهت دار باشید. به طورکلی، شواهد و مدارک ژورنال های علمی معتبرتر از مجلات هستند. نویسندگان مجلات برای دستمزد کار می کنند و احتمال دارد. برخی مقالات را صرفاً برای فروش مجله بنویسند. نویسندگان ژورنالها به عنوان وظیفه ای علمی نویسندگی می کنند و تمام منابع را با مدرک ارائه می دهند. به علاوه نویسندگان ژورنال ها، آنها را از طریق انتشارات دانشگاهی و موسسات علمی منتشر می کنند که لازمه آن بررسی دقیق هر مقاله، توسط هیئت منصفه منتقدان، قبل از انتشار است. مقاله – ای با محوریت سوء استفاده از کودکان که در ژورنال رشد کودک یا ازدواج و خانواده آمده باشد معتبر است. اما احتمالاً حقایق و ایدههای مقالهای که در ضمیمه روزنامه یک شنبه یا در یک مجله عامه پسند آمده است از اعتبار کمتری برخوردار هستند.

– استفاده از کتاب های علمی به جای کتاب های تجاری و دایره المعارف ها

کتاب های علمی نیز مثل مقالات ژورنالها قبل از انتشار، دقیقا بررسی می شوند. چون آنها به بهترین نحو، موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می دهند، منتشر می شوند. این کتابها به خاطر منافع مادی منتشر نمی شوند، در حقیقت بسیاری از کتاب های علمی از نظر مادی برای ناشران جز ضرر چیزی ندارند. کتاب های علمی با مباحثات دقیق و ارائه مستندات و شواهد موضوعات گوناگون را بررسی می کنند. کتابخانه یک دانشکده مخزن اصلی کتاب های علمی – اعم از آثار علمی و تخصصی، پایان نامه های دکتری و انتشارات دانشگاهی است. کتاب های تجاری به واسطه انگیزه ی مالی نویسندگان و ناشران منتشر می شوند و به ندرت عمیقا درباره موضوعی علمی بحث می کنند. «شیوه راه اندازی شرکتی کوچک و «منظره سازی با صخره ها» عناوین رایج کتاب های تجاری غیر داستانی هستند که در کتاب فروشی ها یافت می شوند، نه در کتابخانه های دانشکده ها (هر چند کتابخانه های عمومی، اغلب دارای مجموعه های وسیعی از کتاب های تجاری هستند). دایره المعارف ها شامل مطالعات مختصری درباره افراد، وقایع، مکان ها و دستاوردهای معروف هستند. در جستجوهای اولیه تان آنها بسیار کارآمد هستند ولی اکثر اساتید ترجیح میدهند شما فراتر از دایره المعارف ها رفته و از کتاب های علمی و مقالات ژورنال ها نیز نقل در پایان، به خاطر داشته باشید که سازمان های بسیاری، به منظور ترویج دیدگاه های خود مقالات متعصبانه و جهت دار منتشر می کنند. این شیوه ی غلطی نیست اما باید از سیاست های نهفته در سرمقالات آگاه باشید. بعنوان مثال، «جمهوری نوین» یک دیدگاه آزادی خواهانه ای از جامعه ارائه می دهد، در حالیکه “نشریه ملی” به طرز نفوذ ناپذیری محافظه کارانه عمل می کند. گزارشی درباره مراقبت های پزشکی ظاهراً معقول به نظر می رسد اما اگر انتشارات آن توسط یک شرکت بیمه مراقبت های پزشکی حمایت شود