مقاله منابع باکتری های ایجادکننده عفونت های بیمارستانی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان قائم مشهد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از صفحه ۲۵ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: منابع باکتری های ایجادکننده عفونت های بیمارستانی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان قائم مشهد
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بخش مراقبت های ویژه نوزادان
مقاله استافیلوکوک های کوآگولاز منفی
مقاله کلونیزاسیون
مقاله عفونت بیمارستانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بشارتی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: صادقیان علی
جناب آقای / سرکار خانم: معموری غلامعلی
جناب آقای / سرکار خانم: لشکردوست حسین
جناب آقای / سرکار خانم: غلامی سپیده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بخش مراقبت های ویژه نوزادان یکی از حساس ترین بخش های بیمارستانی می باشد که در آن کنترل عفونت های بیمارستانی نقش مهمی در سلامتی و بهبود بیماران دارد. در این مطالعه سعی شد تا با شناسایی منابع باکتری های ایجادکننده عفونت های بیمارستانی در نوزادان و کنترل آنها از بروز عفونت های بیمارستانی در این بخش پیشگیری نمائیم.
مواد و روش کار: در این تحقیق مقطعی توصیفی از دستها و نوک پستان ۵۰ نفر از مادرانی که نوزادشان در این بخش بستری شده و برای ملاقات و شیر دادن نوزادشان وارد بخش می شدند و همچنین از دستهای ۵۰ نفر از پرستل بخش، ۵۰ نمونه شیر دوشیده شده مادران، جریان هوای سیستم تهویه و ۵۰ مورد ازتجهیزات پزشکی موجود در بخش نمونه گیری انجام شده و باکتری های موجود شناسایی شدند.
یافته ها: در این تحقیق استافیلوکوک های کوآگولاز منفی و کلبسیلا پنومونیه و اشرشیاکلی به ترتیب فراوانی مهمترین باکتری های جداشده از دست و نوک پستان مادران، دستهای پرسنل، شیشه های شیر نوزادان و شیر دوشیده شده مادران موجود در آنها بوده و نمونه های کشت هوای سیستم تهویه از نظر وجود باکتری منفی بود.
نتیجه گیری: استافیلوکوک های کوآگولاز منفی و کلبسیلا پنومونیه شایعترین باکتری های کلونیزه شده و ایجادکننده عفونت های بیمارستانی به ویژه سپتی سمی در نوزادان بستری شده در این بخش می باشند در این مطالعه مشخص گردید که دست و نوک پستان مادران، دستهای پرسنل، شیشه های شیر نوزادان و شیر دوشیده شده مادران موجود در آنها با جداسازی بیشترین موارد استافیلوکوک های کوآگولاز منفی و کلبسیلا پنومونیه مهمترین منابع باکتری ها در این بخش می باشند. نمونه های کشت هوای سیستم تهویه از نظر وجود باکتری منفی بوده و لذا منبع باکتری به شمار نمی رود.