مقاله مقایسه سلامت روان و کیفیت زندگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم در شهرستان کاشان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در فیض از صفحه ۱۹۵ تا ۲۰۲ منتشر شده است.
نام: مقایسه سلامت روان و کیفیت زندگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم در شهرستان کاشان
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندروم روده تحریک پذیر
مقاله سلامت روان
مقاله کیفیت زندگی
مقاله اختلال سایکوسوماتیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تمنایی فر محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اخوان حجازی زهراسادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال گوارشی است که مشخصه آن درد شکمی، اسهال یا یبوست است. شدت این بیماری با سلامت روان و کیفیت زندگی بیماران رابطه دارد. با توجه به اهمیت کیفیت زندگی و سلامت روان در این بیماران، پژوهش حاضر به بررسی و مقایسه سلامت روان و کیفیت زندگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم در شهر کاشان پرداخته است.
مواد و روش ها: در این مطالعه تحلیلی مقطعی ۷۱ بیمار مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر با توجه به ملاک های تشخیصی رم III و ۶۹ نفر از افراد سالم به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. داده ها با پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی، پرسشنامه کیفیت زندگی  (Quality Of Life Questionnaire-QOL-34)و پرسشنامه سلامت عمومی (General Health Questionnaire- GHQ-28) جمع آوری شده و تحلیل گردیدند.
نتایج: یافته ها نشان داد که میانگین نمرات کیفیت زندگی مبتلایان به IBS (101.21) و مولفه های آنها در مقایسه با افراد سالم (۴۷٫۳۱) پایین تر است (P<0.001). به علاوه، میانگین نمرات سلامت روان مبتلایان به IBS (30.11) در مقایسه با افراد سالم (۱۹٫۵۷) بیشتر است (P<0.001) و علایم جسمانی، اضطراب و افسردگی نیز در بیماران شدیدتر است.
نتیجه گیری: در مجموع می توان گفت میزان سلامت روان و کیفیت زندگی مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر شهر کاشان پایین تر از افراد سالم می باشد.