مقاله مقایسه ساختار ژنتیکی کپور دندان زاگرس (Aphanius vladykovi) در تالاب های گندمان و شلمزار در استان چهارمحال و بختیاری با استفاده از نشانگرهای ریز ماهواره که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در زیست شناسی جانوری از صفحه ۳۹ تا ۴۷ منتشر شده است.
نام: مقایسه ساختار ژنتیکی کپور دندان زاگرس (Aphanius vladykovi) در تالاب های گندمان و شلمزار در استان چهارمحال و بختیاری با استفاده از نشانگرهای ریز ماهواره
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تالاب گندمان
مقاله Aphanius vladykovi
مقاله ریزماهواره
مقاله هتروزیگوسیتی
مقاله تنوع ژنتیکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سیده آمنه
جناب آقای / سرکار خانم: شعبانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی حمیدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کپوردندان زاگرس (Aphanius vladykovi) گونه ای کوچک و دارای ارزش بیولوژیکی است. این ماهی بومی ایران در استان چهارمحال و بختیاری بوده و در چشمه ها و تالاب های این استان زندگی می کند. در این پژوهش، جهت بررسی تنوع ژنتیکی این گونه، نمونه برداری از دو منطقه تالاب گندمان و شلمزار، ۲۳ عدد از هر منطقه، انجام شد. ۵ جفت آغازگر ریزماهواره جهت بررسی تنوع ژنتیکی مورد استفاده قرار گرفت که ۱۰۰%، چندشکلی نشان دادند. میانگین هتروزیگوسیتی مشاهده شده برابر ۰٫۹۶۵ محاسبه شد که از میانگین هتروزیگوسیتی قابل انتظار (۰٫۸۶۷) بیشتر است. میانگین جریان ژنی و ضریب درون آمیزی به ترتیب برابر ۲۳٫۳۳ و -۰٫۱۱ به دست آمد. نتایج حاصل از Fst (1%) و Rst (14%) تمایز ژنتیکی بسیار پائین و تنوع درون جمعیتی مناسبی را بین دو جمعیت نشان داد. آنالیز واریانس ملکولی ۱% تمایز بین جمعیت ها و ۹۹% تنوع درون جمعیتی نشان داد. فاصله ژنتیکی بین جمعیت ها ۰٫۲۳۶ محاسبه شد. در بررسی تعادل هاردی واینبرگ از میان ۱۰ تست جایگاه ژنی، در ۵ تست، پیروی از تعادل مشاهده شد.