مقاله مقایسه ریزساختار و خواص مکانیکی نانوکامپوزیت Al-B4C تولید شده به روش های ریخته گری گردابی، متالورژی پودر و آلیاژسازی مکانیکی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۲۱ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: مقایسه ریزساختار و خواص مکانیکی نانوکامپوزیت Al-B4C تولید شده به روش های ریخته گری گردابی، متالورژی پودر و آلیاژسازی مکانیکی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نانوکامپوزیت Al-B4C
مقاله آلیاژسازی مکانیکی
مقاله متالورژی پودر
مقاله ریخته گری گردابی
مقاله خواص مکانیکی
مقاله ریزساختار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علی زاده علی
جناب آقای / سرکار خانم: عبدالهی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نصیری زینب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این تحقیق نانو کامپوزیت AL-2wt.%B4C به سه روش ریخته گری گردابی، متالورژی پودر و آلیاژسازی مکانیکی تولید گردید. در روش ریخته گری گردابی نانو ذرات B4C با متوسط اندازه ذرات ۸۰nm به آلومینیوم مذاب اضافه گردید و مخلوط حاصل در دمای ۸۵۰oC در قالب فولادی ریخته گری شد. در روش های متالورژی پودر و آلیاژسازی مکانیکی نیز پس از مخلوط کردن پودرهای Al و B4C و تولید پودر کامپوزیتی، از فرآیند پرس ایزواستاتیک سرد (CIP) برای شکل دهی پودرها استفاده شد. در نهایت در هر سه روش، نانوکامپوزیت ساخته شده تحت عملیات اکستروژن داغ قرار گرفت. برای بررسی ریزساختار از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)، میکروسکوپ نوری و آنالیز XRD و برای مقایسه خواص مکانیکی از آزمون کشش، فشار و سختی در هر سه حالت استفاده گردید. نتایج حاصل نشان می دهند که نانوکامپوزیت تولید شده به روش آلیاژسازی مکانیکی بیشترین میزان یکنواختی در توزیع ذرات و نیز بالاترین استحکام و سختی را دارد.