مقاله مقایسه ریزساختار، سختی و مقاومت به سایش چهار نوع آلیاژ جوش روکش سخت با فولاد CK70 سخت کاری شده به منظور جایگزینی تیغه های برشی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۱۰۳ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: مقایسه ریزساختار، سختی و مقاومت به سایش چهار نوع آلیاژ جوش روکش سخت با فولاد CK70 سخت کاری شده به منظور جایگزینی تیغه های برشی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تیغه فولادی برش
مقاله جوشکاری قوس الکتریکی
مقاله روکش سخت
مقاله CK70
مقاله جایگزینی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امیرآبادی زاده سیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامی فارسانی رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تیغه های فولادی مورد استفاده برای برشکاری انواع پلاستیک ها، لاستیک ها، چوب و فلزات در اکثر موارد فولادهای پرکربن (نظیر فولاد CK70) می باشند که با استفاده از عملیات حرارتی سخت کاری سطحی، لایه سخت و قابل برشی بر روی آنها ایجاد می شود. در این تحقیق، از فولاد St37، به عنوان ماده جایگزین فولادهای پرکربن استفاده شد و با استفاده از چهار الکترود مختلف و به روش جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود دستی، لایه روکشی سخت بر روی این فولاد اعمال گردید. در مرحله بعد آزمونهای آ نالیز شیمیایی، متالوگرافی نوری، سختی و مقاومت به سایش بر روی نمونه ها انجام شد.
نتایج آنالیز شیمیایی انجام گرفته از فلز رسوب جوش نمونه الکترودهای انتخابی نشان داد که حضور حدود ۰٫۵ درصد کربن همراه عناصر آلیاژی کاربیدساز و سختی پذیری و با مقادیر مختلف تاثیر متفاوتی در میزان سختی و مقاومت به سایش داشتند بطوریکه در این تحقیق نمونه آلیاژ فلز رسوب Fe-Cr-Mo-V-W با کد WD دارای بهترین نتایج از نظر سختی و مقاومت به سایش بود. ساختار فلز رسوب نمونه حاصل از الکترود WD دارای ساختار مارتنزیت همراه با کاربیدهای آلیاژی با دانه بندی ریز به همراه کمی آستنیت باقی مانده بود. نتایج آزمون تیغه ها در شرایط کاربردی نشان داد که رسوب حاصل از الکترود WD دارای سختی و مقاومت به سایش مطلوب و نیز قابلیت برش بالاتری از نمونه فولاد CK70 عملیات حرارتی سخت کاری شده می باشد.