مقاله مقایسه روش های تسریع شده و متداول واکسیناسیون هپاتیت B در ایجاد سطح آنتی بادی محافظتی در کوتاه مدت: یک مطالعه متاآنالیز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) از صفحه ۹۲ تا ۹۹ منتشر شده است.
نام: مقایسه روش های تسریع شده و متداول واکسیناسیون هپاتیت B در ایجاد سطح آنتی بادی محافظتی در کوتاه مدت: یک مطالعه متاآنالیز
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هپاتیت B
مقاله واکسیناسیون به روش متداول
مقاله واکسیناسیون به روش تسریع شده
مقاله متاآنالیز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وزیری سیاوش
جناب آقای / سرکار خانم: پاک سرشت بهداد
جناب آقای / سرکار خانم: جانبخش علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: صیاد بابک
جناب آقای / سرکار خانم: منصوری فیض اله
جناب آقای / سرکار خانم: افشاریان ماندانا
جناب آقای / سرکار خانم: بیکی امید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: هپاتیت B بیماری ویروسی شایعی است که فرم مزمن آن علت رایج سیروز کبدی و هپاتو سلولار کارسینوما می باشد. این بیماری با واکسیناسیون به موقع در اکثر افراد قابل پیشگیری می باشد. هدف از انجام این مطالعه مقایسه روش های تسریع شده و متداول واکسیناسیون هپاتیت B در ایجاد سطح آنتی بادی محافظتی در کوتاه مدت است.
روش ها: ابتدا جستجوی منابع علمی در پایگاه های داده تخصصی موجود در اینترنت صورت گرفت. پس از مطالعه چکیده کلیه مقالات و متن کامل بعضی از مقالات از میان
۱۵۶ مقاله به دست آمده، ۱۹ مقاله که با موضوع مطالعه کاملا مرتبط بودند انتخاب شدند. از بین ۱۹ مقاله باقیمانده ۱۱ مقاله دارای کیفیت مناسب (امتیاز ۳ از ۵ از JADAD SCORE) وارد تجزیه و تحلیل نهایی شدند.
یافته ها: سطح بالاتر یا مساوی ۱۰ mIU/ml به عنوان پاسخ به واکسیناسیون در نظر گرفته شد. با مشاهده نسبت شانس حاصل از مدل تصادفی می توان گفت تزریق تسریع شده و روتین واکسن در ایجاد حفاظت سرمی با هم تفاوت معناداری از نظر آماری ندارند (OR=0653, CI:0.425-1.004) هر چند به نظر می رسد روند به سمت قدرت کم تر واکسیناسیون تسریع شده است.
نتیجه گیری: هرچند به نظر می رسد روند به سمت قدرت کم تر واکسیناسیون تسریع شده می باشد اما در اکثر مطالعات این تفاوت جزیی بوده و در شرایطی که نیاز است فرد هر چه سریع تر به سطح ایمنی برسد واکسیناسیون تسریع شده توصیه می شود.