مقاله مقایسه دوز جذبی ارگان های هدف در رادیوگرافی لترال سفالومتری کانونشنال و دیجیتال که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مجله دندانپزشکی (جامعه اسلامی دندانپزشکان ایران) از صفحه ۲۱۵ تا ۲۲۱ منتشر شده است.
نام: مقایسه دوز جذبی ارگان های هدف در رادیوگرافی لترال سفالومتری کانونشنال و دیجیتال
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رادیوگرافی لترال سفالومتری
مقاله دوز جذبی
مقاله رادیوگرافی کانونشنال
مقاله رادیوگرافی دیجیتال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طلایی پور احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: سخدری شیرین
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری زاده منصور
جناب آقای / سرکار خانم: میرزایی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: طالبی سحر
جناب آقای / سرکار خانم: طلایی پور مازیار

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: به دلیل استفاده وسیع از رادیوگرافی لترال سفالومتری به ویژه در درمان ارتودنسی و جراحی ارتوگناتیک، تهیه رادیوگرافی هایی با بهترین کیفیت بصری به همراه کمترین دوز دریافتی به بیماران و پزشکان اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین هدف از این مطالعه مقایسه دوز جذبی حاصل از رادیوگرافی خارج دهانی لترال سفالومتری Conventional و Digital در ارگان ها و نواحی حساس در ناحیه سر و گردن می باشد.
روش بررسی: جهت انجام این مطالعه تجربی از نوع Cross over از RANDO phantom سازمان انرژی اتمی و دوزیمترهای ترمولومینسانس TLD استفاده شد. دوزیمترهای TLD به شکل قرص به قطر ۴٫۵ میلی متر و ضخامت ۰٫۹ میلی متر و از نوع LiF: Mg, Cu, P (GR 200) بودند. دوز جذبی غدد تیروئید، پاروتید، هیپوفیز، تحت فکی، مغز استخوان راموس، عدسی چشم سمت راست و چپ فانتوم اندازه گیری گردید. در مجموع از فانتوم شصت بار رادیوگرافی تهیه شد. فانتوم سی بار با دستگاه کانونشنال (CRANEX Tome, Soredex) و سی بار با دستگاه دیجیتال (CRANEX D, Soredex) با عوامل تابشی پیشنهادی دستگاه تحت تابش قرار گرفت. ۶۹ عدد دوزیمتر جهت تخمین دوز اندامها استفاده گردید که نه عدد از آنها جهت برآورد اشعه زمینه ای بود. از آزمون آماری T-test جهت تحلیل آماری استفاده شد.
یافته ها: میانگین دوز جذبی اندامها در روش کانونشنال ۰٫۰۴±۰٫۰۰۵ میلی سیورت و در تکنیک دیجیتال ۰٫۰۱±۰٫۰۰۲ میلی سیورت می باشد و میزان اختلاف دوز جذبی در تمامی ارگان های هدف به جز غده تیروئید (p=0.01) در بین دو روش Conventional و Digital از لحاظ آماری معنی دار بوده است.(p=0.01)
نتیجه گیری: به کارگیری سیستم تصویربرداری لترال سفالومتری دیجیتال کاهش دوز چشمگیری را در مقایسه با سیستم کانونشنال فیلم صفحه نتیجه می دهد.