مقاله مقایسه دقت تشخیصی سی تی آنژیوگرافی مولتی اسلایس ۶۴ (Multislice) در تشخیص انسداد بالای ۵۰% در عروق پیوندی کرونری با آنژیوگرافی مرسوم (Conventional) در بین بیماران علامت دار با سابقه عمل جراحی پیوند عروق کرونر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله علمی پزشکی جندی شاپور از صفحه ۲۴۳ تا ۲۵۲ منتشر شده است.
نام: مقایسه دقت تشخیصی سی تی آنژیوگرافی مولتی اسلایس ۶۴ (Multislice) در تشخیص انسداد بالای ۵۰% در عروق پیوندی کرونری با آنژیوگرافی مرسوم (Conventional) در بین بیماران علامت دار با سابقه عمل جراحی پیوند عروق کرونر
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله CABG
مقاله گرافت وریدی و شریانی
مقاله سی تی آنژیوگرافی
مقاله آنژیوگرافی مرسوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عادل سیدمحمدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: مجیدی شهلا
جناب آقای / سرکار خانم: احمدی فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: داوودی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: عیسی پورمقدم مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: طهماسبی صفرعلی
جناب آقای / سرکار خانم: حی بر حبیب
جناب آقای / سرکار خانم: نوری زاده محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: هدف از این مطالعه یافتن دقت تشخیصی سی تی آنژیوگرافی مولتی اسلایس ۶۴ در مقایسه با آنژیوگرافی مرسوم در انسداد و تنگی عروق پیوندی پس از عمل پیوند عروق کرونری می باشد.
روش بررسی: این مطالعه به صورت گذشته نگر و آینده نگر انجام شد. اطلاعات مربوط به بیماران در سالهای۱۳۸۷-۱۳۹۰ از پرونده آنان در بیمارستان های دانشگاهی و غیر دانشگاهی اهواز، به دست آمد و اطلاعات سال های ۱۳۹۰-۱۳۹۱ از بیماران مراجعه کننده به بیمارستان امام خمینی با علایم درد قفسه سینه و یا ایسکمی در تست غیر تهاجمی به دست آمد. در این مطالعه، ۱۴۳ گرافت شریانی و وریدی از ۵۳ بیمار که تحت CABG قرار گرفته بودند، مورد بررسی با سی تی آنژیوگرافی قرار گرفته و با آنژیوگرافی مقایسه شدند و نتایج با نسخه ۱۷ نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین سنی مردان
۵۹٫۴±۱۰ و زنان ۵۹٫۹±۸ سال بود. ۳۴% بیماران زن و ۶۶% مرد بودند. حساسیت، ویژگی، ارزش مثبت، ارزش منفی و دقت تشخیصی به دست آمده توسط سی تی آنژیوگرافی مولتی اسلایس در مقایسه با آنژیوگرافی مرسوم از قسمت های پروگزیمال، میدل و دیستال گرافت هایوریدی و شریانی به ترتیب: ۹۵%، ۱۰۰%، ۱۰۰%، ۸۶%، ۹۶% و ۱۰۰%، ۱۰۰%، ۱۰۰%، ۱۰۰%، ۱۰۰% و ۷۱%، ۹۶%، ۹۳%، ۸۳%، ۸۶% بود.
نتیجه گیری: استفاده از سی تی آنژیوگرافی در تشخیص انسداد و تنگی گرافت های وریدی و شریانی موثر بوده و می تواند میزان آنژیوگرافی مرسوم را در بیماران پس از CABG کاهش دهد.