مقاله مقایسه تاثیر کفی با روکش پرون با کفی متداول (اتیل وینیل استات) بر نیروی عکس العمل زمین در افراد مبتلا به صافی انعطاف پذیر کف پا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در توانبخشی نوین از صفحه ۵۷ تا ۶۳ منتشر شده است.
نام: مقایسه تاثیر کفی با روکش پرون با کفی متداول (اتیل وینیل استات) بر نیروی عکس العمل زمین در افراد مبتلا به صافی انعطاف پذیر کف پا
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله صافی انعطاف پذیر کف پا
مقاله نیروی عکس العمل زمین
مقاله کفی اتیل وینیل استات
مقاله کفی با روکش پرون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خانمحمد فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی محمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری حسن
جناب آقای / سرکار خانم: حاجی آقایی بهنام
جناب آقای / سرکار خانم: سنجری محمدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: صافی انعطاف پذیر پا یک تغییر شکل شایع اندام تحتانی است، که اغلب بصورت مادرزادی است و با شلی لیگامانی همراه است. این تغییر شکل منجر به مشکلاتی مانند انگشت چکشی، خار پاشنه، التهاب تاندون آشیل، خستگی زود هنگام عضلات در فعالیتهای ورزشی، احساس درد در ساق، زانو و لگن و عدم تعادل پا می شود. یکی از درمانهای متداول برای این بیماران استفاده از کفی های طبی حمایت کننده قوس میباشد. هدف از مطالعه حاضر بررسی میزان تاثیر کفی کامپوزیتی [اتیل وینیل استات و پرون[(Poron) بر نیروی عکس العمل زمین و مقایسه آن با کفی متداول (اتیل وینیل استات) بود.
روش بررسی: ۵۲ نفر (۱۴ مرد و ۳۸ زن) با صافی انعطاف پذیر کف پا در محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال در این تحقیق شرکت کردند. ۲۶ نفر کفی پرون (اتیل وینیل استات با روکش پرون) و ۲۶ نفر کفی متداول (اتیل وینیل استات) را دریافت کردند. بعد از ارزیابی، از هر فرد خواسته می شد تا با سرعت طبیعی بر روی دو Force Plate در دو حالت، با کفی مورد نظر و بدون کفی راه برود. سپس از هر فرد خواسته می شد تا کفی را برای چهل ساعت در طی دو هفته استفاده نماید. در این مطالعه مولفه عمودی نیروی عکس العمل زمین در جلسه اول (قبل از مداخله) و دوم (بعد از مداخله) ارزیابی گردید.
یافته ها: درهنگام استفاده از کفی با روکش پرون در جلسه دوم در مقایسه با کفش، نیروی برخورد و قله اول (F1) نیروی عکس العمل عمودی به طور چشمگیری افزایش یافت (P<0.05). قله دوم (F3) نیرو با کفی متداول در جلسه دوم در مقایسه با کفش افزایش چشمگیری را نشان داد (P<0.05). قله اول نیرو با کفی متداول در جلسه دوم در مقایسه با جلسه اول کاهش داشت (P<0.05). در مقایسه دو گروه با یکدیگر قبل و بعد از مداخله تفاوت معناداری مشاهده نشد.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از این مطالعه شبه تجربی نشان داد استفاده از کفی سبب تغییر نیروی عکس العمل عمودی زمین در مقایسه با کفش می شود ولی به کار بردن لایه سیلیکونی پرون بر روی کفی متداول اتیل وینیل استات به تنهایی نمی تواند تاثیر قابل مشاهده ای در کاهش نیروی عکس العمل زمین داشته باشد.