مقاله مقایسه الگوها و چارچوب های سنجش اثر پژوهش های پزشکی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۱ در مدیریت اطلاعات سلامت از صفحه ۷۵۷ تا ۷۶۷ منتشر شده است.
نام: مقایسه الگوها و چارچوب های سنجش اثر پژوهش های پزشکی
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارزیابی پژوهش
مقاله علم سنجی
مقاله ایران
مقاله تحقیقات پزشکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جمالی مهمویی حمیدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پژوهش در حوزه پزشکی به سرمایه گذاری های کلان نیاز دارد و سرمایه گذاران خصوصی و دولت ها همواره به دنبال راهی برای اطمینان از موثر بودن سرمایه گذاری خود بوده اند. به همین علت طی چند دهه گذشته محققان راه هایی را برای سنجش اثر تحقیقات حوزه سلامت ابداع کرده اند. هدف این پژوهش، شناسایی، مرور و مقایسه الگوها و چارچوب های موجود برای سنجش اثر پژوهش در حوزه سلامت و پزشکی بوده است. این مطالعه، از دسته مطالعات مروری- نقلی (Non-systematic-narrative) است که با انجام جستجوهای جامع در متون، الگوهای مطرح برای سنجش اثر پژوهش شناسایی شد و پس از معرفی مورد مقایسه قرار گرفت.
سیزده چارچوب و الگو و ابزار برای سنجش اثر پژوهش شناسایی شد. بررسی ویژگی ها و مقایسه الگوها و چارچوب ها نشان داد که از نظر سطح سنجش، از نظر اقلام مورد سنجش و از نظر نوع اثر مورد سنجش (علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی) تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد. تنها الگویی که هر چهار نوع اثر را در بر می گیرد، چارچوب کیفیت پژوهش در بریتانیا است.
بررسی روش های مورد استفاده برای سنجش اثر پژوهش و مرور تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان داد که هنوز یک روش استاندارد تثبیت شده برای این کار وجود ندارد، اما از میان چند الگویی که برای سنجش اثر پژوهش وجود دارد، الگوی بازگشت سرمایه که یکی از قدیمی ترین هاست، بیش از سایر الگوها مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. در استفاده از کلمات اثر و دستاورد در متون، ابهام وجود دارد و مرز میان آن ها گاه چندان مشخص نیست.