مقاله مقایسه اصلاحات اقتصادی ایران و ژاپن بین سال های ۱۸۴۸- ۱۹۰۶ م/ ۱۲۶۴-۱۳۲۴ ه.ق که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مسکویه از صفحه ۱۴۷ تا ۱۶۴ منتشر شده است.
نام: مقایسه اصلاحات اقتصادی ایران و ژاپن بین سال های ۱۸۴۸- ۱۹۰۶ م/ ۱۲۶۴-۱۳۲۴ ه.ق
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایران
مقاله ژاپن
مقاله ناصرالدین شاه
مقاله امپراتور میجی
مقاله اصلاحات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آرتی سعید
جناب آقای / سرکار خانم: محمودآبادی سیداصغر
جناب آقای / سرکار خانم: لولویی کیوان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شروع اصلاحات در ایران با نیاز به نوسازی ارتش در آغاز جنگ های دوره ای ایران و روسیه همزمان شد (۱۲۴۱ تا ۱۲۴۳ ه.ق / ۱۸۲۶ تا ۱۸۲۸ م؛ ۱۲۱۸ تا ۱۲۲۸ ه.ق / ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۳ م). اصلاحات در ژاپن نیز در نتیجه اعمال فشار آمریکا و غرب برای بازگشایی درهای این کشور به روی جهان خارج پا به عرصه ظهور نهاد. در این میان، هر چند اندیشه هر دو دولت حفظ استقلال و جلوگیری از زیاده طلبی های کشورهای غربی بود، اما شیوه اجرا در دو کشور به نتایجی کاملا متفاوت رسید. تلاش های افرادی نظیر عباس میرزا، قائم مقام، امیرکبیر و سپهسالار، به منظور ایجاد ارتشی مدرن و اقتصادی پویا، با شکست مواجه شد.
از طرف دیگر، کشور ژاپن که ۲۵۰ سال در انزوای مطلق زیست، توانست با تلاش گروه های اصلاح طلب که واقع گرایی، سخت کوشی، نظم و احساس مسوولیت را سرلوحه کار خود قرار داده بودند، پس از مدت زمانی، این کشور را از لحاظ سیاسی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی به یکی از ابرقدرت های جهان تبدیل نماید.
این پژوهش سعی می کند با نگاهی نو، به مقایسه وضعیت اصلاحات اقتصادی ایران و ژاپن بپردازد.