مقاله مقایسه اختلالات همراه در دختران و پسران مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فصلنامه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از صفحه ۶۴ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: مقایسه اختلالات همراه در دختران و پسران مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلال نقص توجه و بیش فعالی
مقاله اختلالات همراه
مقاله تفاوت جنسیتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهزادفر فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: سروری علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: طاهرخانی حمید
جناب آقای / سرکار خانم: برجعلی احمد
جناب آقای / سرکار خانم: تقوی سیدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اختلال نقص توجه و بیش فعالی (attention-deficit/hyperactivity disorder) یک اختلال شایع هتروژن درکودکان می باشد. تفاوت اساسی در نسبت پسر به دختر بین نمونه های ارجاعی به کلینیک (۱۰:۱) و نمونه های جامعه (۳:۱) در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی این سوال را مطرح می کند که آیا جنسیت در بروز و الگوی نشانه های ADHD و اختلالات همراه آن نقش داشته و باعث ارجاع کمتر دختران به کلینیک می شود.
روش بررسی: تعداد ۱۴۷ کودک و نوجوان مبتلا به ADHD از ۵ تا ۱۷ سال با روش نمونه گیری در دسترس مورد ارزیابی قرار گرفتند. تشخیص بالینی ADHD و وجود اختلالات همراه در بیماران با مصاحبه بالینی روانپزشک و تست تشخیصی K-SADS انجام شد.
یافته ها: اختلالات همراه با ADHD در کودکان مراجعه کننده به کلینک در دختر و پسر مشابه هم بود و دختران مبتلا به ADHD درمقایسه با پسرها در معرض خطر بیشتری برای اختلالات افسردگی و اضطرابی نبودند.
نتیجه گیری: نتایج ما نشان می دهد که بین دختران و پسران مبتلا به ADHD در اختلالات همراه تفاوتی وجود ندارد.ADHD در دخترها نیز مانند پسرها باعث اختلال در حوزه های مختلف عملکردی می شود و مشابه بودن میزان خطر اختلالات همراه در دخترها و پسرها بیانگر وجود شباهت های بیشتر در سایر زمینه ها نظیر سیر بیماری ، پیش آگهی و پاسخ بالینی به درمان می باشد.