مقاله مقایسه اثر ضد قارچی نیستاتین به تنهایی و در هم بست با ذرات نانوسیلور بر روی کاندیداهای جدا شده از واژینیت کاندیدیایی مزمن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۹۱ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۶۰ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: مقایسه اثر ضد قارچی نیستاتین به تنهایی و در هم بست با ذرات نانوسیلور بر روی کاندیداهای جدا شده از واژینیت کاندیدیایی مزمن
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نیستاتین
مقاله نانوسیلور
مقاله کنش ضدقارچی
مقاله هم افزایی
مقاله گونه های کاندیدا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوزری شیما
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری کهن فریبا
جناب آقای / سرکار خانم: احمدی فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: اسدی مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحی فریبا
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی زینب
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحتی مهربان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: نیستاتین یک پلی ان با اثر ضد قارچی است که به شکل های گوناگون در درمان کاندیدیازیس جلدی و مخاطی به کار می رود. افزایش استفاده از آن در سال های اخیر به افزایش چشمگیر مقاومت ها منجر شده است. امروزه برای افزایش اثر ضد قارچی و کاهش مقاومت و اثرات جانبی دارو، ضمن درمان عفونت های قارچی، سعی بر این است که داروها در هم بست با یکدیگر به کار روند. لذا در این راستا برآن شدیم تا اثر ضد قارچی نیستاتین را در هم بست با نانوسیلور بررسی کنیم.
روش کار: این یک مطالعه تجربی بود که بر روی ۳۰ نمونه از کاندیداهای جداشده از بیماران مبتلا به واژینیت کاندیدیایی مزمن انجام شده بود. در این مطالعه، نیستاتین و نانوسیلور هر یک به تنهایی و در هم بست با یکدیگر بر روی هر یک از گونه های جداشده به روش میکرودایلوشن براث (Microdilution broth) آزمایش و تجزیه و تحلیل یافته ها بر اساس رگرسیون لجستیک (Logestic regression) و آزمون من – ویتنی (Man-Vitni) انجام و بیان شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد که نیستاتین به تنهایی در محدوده گسترده ای از غلظت، بین ۱۶-۱۲۸ میکروگرم در میلی لیتر، قادر به مهار رشد گونه های کاندیدا است ولی فعالیت ضد قارچی آن، در هم بست با نانوسیلور در مقایسه با کاربرد تنهایی آن، به طور چشمگیری افزایش داشت.
نتیجه گیری: وارد شدن نانوسیلور در فرمولاسیون های دارویی با نیستاتین برای درمان کاندیدیازیس واژینال مزمن می تواند مفید باشد.