مقاله مقاله مروری: ارتباط سرطان و سطح آدیپونکتین سرم: مروری بر شواهد اپیدمیولوژیک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از صفحه ۹۷ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: مقاله مروری: ارتباط سرطان و سطح آدیپونکتین سرم: مروری بر شواهد اپیدمیولوژیک
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سرطان
مقاله بدخیمی
مقاله تکثیر سلولی
مقاله آدیپونکتین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایزدی وجیهه
جناب آقای / سرکار خانم: آزادبخت لیلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آدیپونکتین یکی از آدیپوکین های ترشح شده از بافت چربی است که ویژگی های ضد التهاب، ضد چاقی و ضد دیابت دارد. مطالعات بسیاری به بررسی ارتباط بین سطح آدیپونکتین سرم و سرطان های مختلف پرداخته اند. هدف مطالعه حاضر مروری بر شواهد موجود در مورد ارتباط هورمون آدیپونکتین و سرطان می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه مروری، مقالات با طراحی مورد شاهدی، مقطعی و آینده نگر با استفاده از پایگاه اطلاعاتیPubMed  در محدوده زمانی بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ و با استفاده از کلید واژه هایی همچون cancer، malignancy،cell proliferation  و adiponectin جستجو شدند.
یافته ها: از مجموع ۴۵ مقاله مورد بررسی، شواهد بیان کننده ارتباط معکوس میان سطح هورمون آدیپونکتین و خطر سرطان سینه می باشند. این ارتباط در مطالعات مورد -شاهدی و آینده نگر، هم در زنان قبل از سن یائسگی و هم در زنان بعد از سن یائسگی مشاهده شد. خطر سرطان اندومتر در زنانی که سطح آدیپونکتین پلاسمایی بالا داشتند، نسبت به افرادی که سطح پایینی از آدیپونکتین داشتند، کمتر و خطر سرطان پروستات و هایپرپلازی خوش خیم پروستات در مردان با سطح پایین هورمون بیشتر از سایر افراد بود. مطالعات حاکی از ارتباط معکوس میان غلظت سرمی هورمون آدیپونکتین، با خطر سرطان کولورکتال است. همچنین به نظر می رسد ارتباط معکوس میان غلظت آدیپونکتین پلاسما و سرطان پانکراس در مردان وجود داشته باشد.
نتیجه گیری: چنین استنباط می شود که سطح آدیپونکتین سرم ارتباط معکوس قابل ملاحظه ای با خطر سرطان های مختلف داشته باشد. این هورمون از طریق مکانیسم های مختلف، مستقیم یا غیر مستقیم، رشد و تکثیر سلول های سرطانی را مهار می کند.