مقاله مقاله مروری؛ ایمنی و اثربخشی داروی Ciclesonide در مقایسه با داروهای Fluticasone،Budesonide و Beclomethasone برای درمان بیماری آسم پایدار در ایران؛ مرور جامع مطالعات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۳۴۲ تا ۳۵۸ منتشر شده است.
نام: مقاله مروری؛ ایمنی و اثربخشی داروی Ciclesonide در مقایسه با داروهای Fluticasone،Budesonide و Beclomethasone برای درمان بیماری آسم پایدار در ایران؛ مرور جامع مطالعات
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایمنی
مقاله اثربخشی
مقاله Ciclesonide
مقاله آسم
مقاله مرورسیستماتیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زالی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: اکبری ساری علی
جناب آقای / سرکار خانم: یزدی زاده بهاره
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبایی سیداحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: Ciclesonide یک کورتیکو استروئید غیر هالوژنه است که برای درمان آسم پایدار استفاده می شود. این مطالعه با هدف مقایسه ایمنی و اثربخشی این دارو در مقایسه با داروهای رایج مورد استفاده در ایران شامل Fluticasone،Budesonide   Beclometasone وبرای درمان آسم پایدار انجام شد.
روش ها: مهم ترین بانک های اطلاعاتی الکترونیکی پزشکی شامل Scopus، Web of science، CINHAL Cochrane،Library و Pubmed در نوامبر ۲۰۱۲ برای یافتن مطالعات RCT (Randomised controlled trial) و مروری منظم با کلید واژه های «CIC or Ciclesonide or Alvesco or Pregnenedion» و «Persistent asthma or Asthma» (Title) جستجو شد. در مواردی که نیاز به متاآنالیز بود، از نرم افزار Review manager استفاده شد.
یافته ها: در ابتدا ۵۶۷ مطالعه وارد گردید که در نهایت بعد از حذف موارد تکراری، RCT 18 و 5 مطالعه مروری انتخاب شد. کیفیت زندگی در نسبت دوز ۱:۱ بهبودی بیشتری در گروه Ciclesonide نسبت به Fluticasone دارد و عارضه جانبی کاندیازیس دهانی نیز در گروه Ciclesonide کمتر از گروه Fluticasone بود و Ciclesonide در دوز بالا، اثر کمتری بر سرکوب آدرنال داشت. Peak expiratory flow صبح در نسبت دوز ۱:۱ در داروی Ciclesonide بیشتر از Budesonide بود؛ اما از نظر بالینی اهمیتی نداشت. در متغیرهای حمله آسمی، رتبه کنترل آسم و روزهای بدون علامت، تفاوتی مشاهده نشد.
نتیجه گیری: تفاوت Ciclesonide با Fluticasone در بهبود کیفیت زندگی و کاهش قارچ دهانی می باشد. Peak expiratory flow صبح در نسبت دوز ۱:۱ در داروی Ciclesonide بیشتر از Budesonide می باشد که از نظر بالینی اهمیتی ندارد. شواهد کافی در مورد مقایسه این دارو با Beclomethasone وجود ندارد.