مقاله معرفی گیاهان دارویی مراتع کوهستانی شمال غرب ایران با تاکید بر دانش بومی و سنتی (مطالعه موردی: اکوسیستم مرتعی خرابه سنجی ارومیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در اکوسیستم های طبیعی ایران از صفحه ۵۹ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: معرفی گیاهان دارویی مراتع کوهستانی شمال غرب ایران با تاکید بر دانش بومی و سنتی (مطالعه موردی: اکوسیستم مرتعی خرابه سنجی ارومیه)
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گیاهان دارویی
مقاله اشکال زیستی
مقاله خرابه سنجی
مقاله ارومیه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهرامی بهنام
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی پریا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شناخت گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی هر منطقه یکی از گام های بنیادی در زمینه توسعه پایدار گیاهان دارویی بوده و میتواند اطلاعات پایه ای مهمی را در اختیار محققان گرایشهای مختلف این حوضه تحقیقاتی و کاربردی قرار دهد بر این اساس مراتع کوهستانی خرابه سنجی با وسعتی برابر ۲۷۱۵ هکتار در شمال غرب ایران و در شهرستان ارومیه جهت شناسایی و جمع آوری گیاهان دارویی انتخاب گردید. به منظور معرفی گونه های دارویی و معطر، گیاهان جمع آوری شده از منطقه پس از انتقال به هرباریوم با استفاده از فلورهای مختلف مورد شناسایی قرار گرفتند سپس با استفاده از اطلاعات محلی حاصل از مصاحبه مستقیم و پرسشنامه و نیز کتب مرتبط، به ثبت مشخصات دارویی آن ها اقدام گردید و سپس پردازش و تجزیه روی داده های خام انجام شد. نتایج حاکی از آن است که ۶۱ گونه متعلق به ۱۴ تیره گیاهی در منطقه موجود می باشد. از نظر شکل زیستی ۶۳٫۹۱ درصد گونه ها همی کریپتوفیت و ۱۶٫۳۹ درصد تروفیت میباشند تیپهای ژئوفیت و کامفیت و فانروفیت به ترتیب ۹٫۷۵، ۶٫۵۵ و ۳٫۴۰ درصد گونه ها را به خود اختصاص دادند. در مجموع ۴۶ گونه دارویی متعلق به ۱۴ تیره گیاهی جمع آوری و شناسایی شد. مقایسه آماری گیاهان دارویی و جمع آوری شده به کل گیاهان منطقه نشان میدهد که ۷۵ درصد گیاهان منطقه، دارویی هستند. با انجام این کار تحقیقاتی به طور قابل توجهی به تعداد گیاهان دارویی ثبت شده منطقه افزوده میشود. عمده شکل مصرفی این گیاهان علاوه بر جنبه دارویی، مصرف خوراکی آنها از طرف مردم بومی بوده که به صورت سبز به فروش میرسند. با توجه به تعداد گونه های دارویی در این منطقه، میتوان گفت این اکوسیستم مرتعی می تواند به عنوان یک رویشگاه طبیعی محلی برای آموزش اصولی بهره برداری از منابع طبیعی به خصوص، برداشت گیاهان دارویی باشد.