مقاله معرفی محیط LIT) Liver Infusion Tryptose) برای کشت و تشخیص بلاستوسیستیس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فصلنامه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از صفحه ۳۹ تا ۴۲ منتشر شده است.
نام: معرفی محیط LIT) Liver Infusion Tryptose) برای کشت و تشخیص بلاستوسیستیس
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بلاستوسیستیس
مقاله محیط کشت
مقاله تشخیص

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی علی
جناب آقای / سرکار خانم: حقیقی علی
جناب آقای / سرکار خانم: رستمی نژاد محمد
جناب آقای / سرکار خانم: ناظم الحسینی مجرد احسان
جناب آقای / سرکار خانم: نادری فریده
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی ها آنیتا
جناب آقای / سرکار خانم: رفیعی سفیددشتی راحله
جناب آقای / سرکار خانم: آل بویه مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: بر اساس تحقیقاتی که اخیرا در مورد بلاستوسیستیس انجام شده است، این انگل به عنوان یکی از عوامل ایجاد کننده مشکلات گوارشی مطرح شده است. این انگل دارای اشکال گوناگونی بوده و تشخیص آن زیر میکروسکوپ کار ساده ای نیست. به همین علت در تحقیقات گوناگونی میزان شیوع آن متفاوت گزارش شده است. انجام روش های کشت شانس تشخیص این انگل را افزایش می-دهد. در این مطالعه برای اولین بار کشت بلاستوسیستیس در محیط Liver Infusion Tryptose (LIT) توصیف شده است.
روش بررسی: از محیط LIT حاوی ۱۰ درصد سرم جنین گاو در لوله های در پیچ دار برای کشت انگل استفاده شد. نمونه ها در دمای ۳۷ درجه سانتی گراد انکوبه شدند و پس از ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: تعداد ۴۲۰ نمونه مدفوع تازه توسط محیط LIT مورد آزمایش قرار گرفتند و ۱۰۰ مورد مثبت (۲۳٫۸%) بلاستوسیستیس یافت شد. در حالی که فقط ۶۴ مورد مثبت (۱۵٫۲%) توسط روش دید مستقیم مشاهده شد.
نتیجه گیری: این مطالعه بیانگر حساسیت یکسان این محیط و سایر محیط های کشت مورد استفاده می باشد و محیط جدیدی را برای کشت بلاستوسیستیس معرفی می کند.