مقاله معرفی «شرح مناظر الانشاء» نسخه خطی کتابخانه دانشگاه استانبول ترکیه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در زبان و ادب فارسی از صفحه ۴۹ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: معرفی «شرح مناظر الانشاء» نسخه خطی کتابخانه دانشگاه استانبول ترکیه
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مناظر الانشاء
مقاله عمادالدین محمود گاوان
مقاله نالی
مقاله کتابخانه دانشگاه استانبول
مقاله نسخه خطی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری جمیل
جناب آقای / سرکار خانم: ناصری عزیز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مناظر الانشاء کتابی است که در قرن نهم هجری، به وسیله خواجه عمادالدین محمود گاوان در باب ترسل و انشاء و به منظور تعلیم شیوه های کتابت و نگارش با زبانی ساده و به دور از ابهام و تعقید نگاشته شده است.
نسخه تصحیح شده این اثر در سال ۱۳۸۸ در ۳۰۸ صفحه، توسط فرهنگستان زبان و ادب پارسی چاپ شده است. شرح این اثر را نالی شاعر کرد زبان، به رشته تحریر درآورده که هم اکنون در کتابخانه دانشگاه استانبول نگهداری می شود. در این مقال به بررسی ویژگی های این نسخه پرداخته شده و صورت آن شامل: نام مولف و شارح، فصل بندی، سبک نگارش، حاشیه نویسی، تاریخ کتابت و شرح، آغاز و انجام و تعداد صفحات و سطور، مورد بررسی قرار می گیرد. در باب محتوا نیز با نگاهی گذرا به مباحث بلاغت و ترسل، از اختلافات این نسخه با نسخه تصحیح شده مناظر الانشاء سخن رانده شده و سپس شیوه نگارش آن آورده می شود. اعلامی که در این نسخه، به شعر آنان اشاره شده و اسامی آنان را شارح ذکر نموده است، از مواردی است که از نظر خواهد گذشت و بدان اشارت می رود.