مقاله مطالعه همزمانی آلودگی به ویروس کم خونی عفونی جوجه ها با ابتلا به بیماری های نیوکاسل و آنفلوانزا در گله های گوشتی در استان چهارمحال و بختیاری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در آسیب شناسی درمانگاهی دامپزشکی (دامپزشکی تبریز) از صفحه ۱۷۶۲ تا ۱۷۷۲ منتشر شده است.
نام: مطالعه همزمانی آلودگی به ویروس کم خونی عفونی جوجه ها با ابتلا به بیماری های نیوکاسل و آنفلوانزا در گله های گوشتی در استان چهارمحال و بختیاری
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ویروس کم خونی عفونی
مقاله چهار محال و بختیاری
مقاله PCR
مقاله هیستوپاتولوژی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فتحی هفشجانی عزت اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عامل بیماری کم خونی عفونی جوجه ها، ویروسی از خانواده سیرکوویریده است که باعث کم خونی شدید می شود. سرکوب ایمنی بدن و افزایش حساسیت نسبت به سایر بیماری های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی از دیگر اثرات این بیماری می باشد. هدف از این مطالعه، بررسی میزان همزمانی آلودگی به ویروس کم خونی عفونی جوجه ها با ابتلا به بیماری های نیوکاسل و آنفلوانزا در گله های گوشتی در استان چهار محال و بختیاری بود. به این منظور، در سال ۱۳۹۰ از ۱۴ گله گوشتی با سن ۷-۲ هفته که بیماری نیوکاسل و یا آنفلوانزا در آنها تایید شده بود، نمونه های بافتی تیموس و بورس فابرسیوس اخذ گردید. نمونه ها به روش هیستوپاتولوژی و PCR مورد آزمایش قرار گرفتند. جهت انجام PCR قطعه ای از ژن VP1 و از پرایمری با پهنای باند ۱۳۹۰ استفاده گردید. نتایج آزمایش PCR نشان داد که ۴ گله (۲۸٫۵۷ درصد) از نظر ویروس کم خونی صد در صد مثبت بودند و آزمایش هیستوپاتولوژی نمونه ها نیز این مساله را تائید کرد. این آلودگی نشان دهنده میزان بالایی از همزمانی بیماری (Chicken Infectious Anemia Virus) CIAV با بیماری های نیوکاسل و یا آنفلوانزا در گله های گوشتی این استان می باشد که سبب افزایش تلفات در گله های CIAV مثبت نسبت به گله های منفی شده است. لذا اهمیت وجود ویروس به خاطر توانایی آن در کاهش سیستم ایمنی بدن به تنهایی و یا همراه با سایر عفونت ها می باشد.