مقاله مطالعه سیستماتیک و پالئواکولوژی اویسترهای آپتین پسین – سنومانین پیشین (خانواده های Gryphaeidae ،Ostreidae و Palaeolophidae) در ناحیه شمال غرب کرمان (منطقه کوهبنان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در رخساره های رسوبی از صفحه ۱۳۵ تا ۱۵۲ منتشر شده است.
نام: مطالعه سیستماتیک و پالئواکولوژی اویسترهای آپتین پسین – سنومانین پیشین (خانواده های Gryphaeidae ،Ostreidae و Palaeolophidae) در ناحیه شمال غرب کرمان (منطقه کوهبنان)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سیستماتیک
مقاله پالئواکولوژی
مقاله آپتین پسین – سنومانین پیشین
مقاله اویستر
مقاله کرمان
مقاله ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اصغری لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: وزیری محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: لطف آبادعرب احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
به منظور مطالعه سیستماتیک و پالئواکولوژی اویسترها، برش بساب با ضخامت ۳۸۰ متر در غرب کوهبنان و در شمال غرب کرمان مورد نمونه برداری و مطالعه قرار گرفت. مجموعه متنوعی از گروه های مختلف فسیلی از جمله ماکروفسیلها (خارداران، دوکفه ای ها به خصوص اویسترها، براکیوپودها، گاستروپودها، مرجانها، آمونیتها) و میکروفسیلها (روزن داران و استراکودها) در این برش مشاهده می شود که سن آپتین پسین سنومانین پیشین را نشان می دهند. برای نخستین بار تعداد ۱۱ جنس و گونه از اویسترهای کرتاسه میانی از این ناحیه گزارش می گردند. مجموعه فسیلهای موجود در این برش، نشان دهنده عمق کم و شرایط محیطی مناسب برای موجودات است. بررسی اویسترهای موجود در این برش نشان می دهد که فراوانی این موجودات با مقادیر مثبت تغییرات منحنی کربن ۱۳ منطبق می باشد. این امر نشان دهنده بالا بودن میزان مواد آلی در محیط، کاهش میزان اکسیژن و در نتیجه کاهش فراوانی جوامع ماکروفسیلی دیگر بوده و در حقیقت فرصت طلبی اویسترها را در برخی لایه ها نشان می دهد.