مقاله مطالعه سیستماتیکی رستنی های دارویی شهرستان بوشهر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در داروهای گیاهی از صفحه ۲۰۹ تا ۲۲۱ منتشر شده است.
نام: مطالعه سیستماتیکی رستنی های دارویی شهرستان بوشهر
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مطالعه سیستماتیکی
مقاله شهرستان بوشهر
مقاله گیاهان دارویی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دولتخواهی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: نبی پور ایرج

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و هدف: شهرستان بوشهر با وسعتی بالغ بر ۱۷۷٫۱ کیلومترمربع در مرکز استان بوشهر قرار دارد. وجود خط ساحلی با خلیج فارس و حضور رودخانه حله در این شهرستان سبب تنوع زیستگاه در منطقه شده است. با توجه به این تنوع زیستگاه، انجام این مطالعه لازم به نظر می رسد.
روش تحقیق: با جمع آوری نمونه های گیاهی در طی سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۲ و سپس تهیه نمونه های هرباریومی از آن ها و شناسایی توسط فلورهای در دسترس و نگهداری این نمونه ها در هرباریوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر این مطالعه آغاز و سپس داده ها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج و بحث: نتایج حاکی از شناسایی ۶۳ گونه گیاهی دارویی متعلق به ۳۶ خانواده و ۵۵ جنس در منطقه بود. پرجمعیت ترین خانواده گیاهی کاسنی (Asteraceae) با ۹ گونه و بزرگترین جنس نیز بارهنگ (Plantago) با ۵ گونه بود. وجود این تعداد گونه گیاهی دارویی نشان دهنده تنوع زیستی نسبتا خوب در منطقه می باشد.
توصیه کاربردی/ صنعتی: قدمت استفاده مردم بومی از گیاهان دارویی و تنوع زیستی خوب گیاهان دارویی در منطقه می تواند سبب استفاده های بهینه صنعتی از این یافته ها باشد.