مقاله مطالعه تجربی تاثیر نانوسیال اکسید مس بر روی زبری سطح قطعه کار و نیروی ماشین کاری در فرایند تراش کاری فولاد AISI 4340 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۳ در مهندسی مکانیک مدرس (فنی و مهندسی مدرس) از صفحه ۲۷ تا ۳۳ منتشر شده است.
نام: مطالعه تجربی تاثیر نانوسیال اکسید مس بر روی زبری سطح قطعه کار و نیروی ماشین کاری در فرایند تراش کاری فولاد AISI 4340
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نانوسیال اکسید مس
مقاله سیال برشی
مقاله فولاد ابزار AISI 4340
مقاله زبری سطح
مقاله نیروی ماشین کاری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شبگرد محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: جعفریان زنجناب محمد
جناب آقای / سرکار خانم: آذرافزا رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مقاله تاثیر نانوسیال اکسید مس با سیال پایه آب صابون (روغن حل شونده) بر روی نیروی ماشین کاری و زبری سطح قطعه کار در فرایند تراش کاری فولاد ابزار عملیات حرارتی شده (AISI 4340) مورد مطالعه قرار گرفته و نتایج حاصل با حالت خشک و سیال برشی حل شونده مقایسه شده است. نتایج به دست آمده نشان می دهد افزودن نانوذرات اکسید مس به مقدار ۱% حجمی به روغن حل شونده موجب کاهش قابل ملاحظه مقدار زبری سطح قطعه کار و نیروی ماشین کاری نسبت به سیال برشی معمولی (حل شونده) و خشک می گردد. بر اساس نتایج حاصل نانوسیال برشی اکسید مس زبری سطح و نیروی ماشینکاری را به ترتیب ۴۹% و ۲۴% نسبت به حالت خشک کاهش می دهد و در هنگام استفاده از نانوسیال مذکور در محدوده آزمایش های به عمل آمده کمترین زبری سطح در سرعت پیشروی ۰٫۱ میلی متر بر دور و سرعت برشی ۲۵۰ متر بر دقیقه حاصل گردید.