مقاله مطالعه اثر نوع ریزنمونه و سطوح تنظیم کننده های رشد بر کال زایی در گیاه دارویی .Levisticum officinale Koch در محیط کشت MS تغییریافته که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران از صفحه ۳۸۷ تا ۳۹۸ منتشر شده است.
نام: مطالعه اثر نوع ریزنمونه و سطوح تنظیم کننده های رشد بر کال زایی در گیاه دارویی .Levisticum officinale Koch در محیط کشت MS تغییریافته
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله .Levisticum officinale Koch
مقاله گیاه دارویی
مقاله تنظیم کننده رشد
مقاله القای کالوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خطیب زاده راحله
جناب آقای / سرکار خانم: عزیزی مجید
جناب آقای / سرکار خانم: آرویی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: فارسی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با گذشت زمان، بار دیگر پرورش و تولید گیاهان دارویی با رشد قابل توجهی روبرو شده است. پیشرفت های زیست فناوری می تواند کارآیی بسیاری در حفظ و تکثیر گیاهان در خطر انقراض و همچنین افزایش توان ژنتیکی گیاهان دارویی داشته باشد. تغییرات ژنتیکی رخ داده در کشت های کالوس ممکن است به بازدهی بالاتری در تولید متابولیت های ثانویه ارزشمند بیانجامد. انجدان رومی (Levisticum officinale Koch.) از تیره چتریان، یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای به شمار می رود که در فارماکوپه های معتبر، ترکیب های ریشه آن به عنوان موادی مدر برای درمان سنگ و عفونت های کلیه و مجاری ادراری معرفی شده اند. این تحقیق به منظور بررسی تاثیر نوع ریزنمونه، ترکیب محیط کشت و هورمون های تنظیم کننده رشد بر روی میزان رشد کالوس انجدان رومی در قالب طرح کاملا تصادفی فاکتوریل با ریزنمونه های هیپوکوتیل، ریشه، برگ، دمبرگ و گره طوقه و در محیط MS تغییریافته (AM1) حاوی سطوح مختلف مواد رشد گیاهی انجام شد. پس از یک ماه میزان رشد و درصد کال زایی مقایسه شد. نتایج نشان داد که حداکثر میزان رشد و بهترین خصوصیات ظاهری کالوس با استفاده از ریزنمونه هیپوکوتیل و ریشه، در محیط پایهAM1  و با مقادیر ۱٫۵ میلی گرم در لیتر ۲, ۴- D، ۰٫۵ میلی گرم در لیتر Kin و ۰٫۰۲۵ میلی گرم در لیتر NAA  بدست آمد.