مقاله مرگ ناشی از هیدروسفالی و فشار به ساقه مغز در بیمارمبتلا به نروفیبروماتوز نوع ۲ (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان از صفحه ۱۶۷ تا ۱۷۰ منتشر شده است.
نام: مرگ ناشی از هیدروسفالی و فشار به ساقه مغز در بیمارمبتلا به نروفیبروماتوز نوع ۲ (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شوانوما
مقاله نروفیبروماتوز
مقاله هیدروسفالی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خزایی مجتبی
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی علی اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: صبوری طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: رئیسی الهه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: نروفیبروماتوز تایپ ۲ یک بیماری سندرمیک اتوزومال غالب می باشد که با تومورهای متعدد سیستم عصبی مرکزی و محیطی همراه با اختلالات بینایی خود را نشان می دهد. شایعترین تومور همراه با این بیماری شوانومای عصب وستیبولوکوکلئار و در مراحل بعد مننژیوما و بقیه تومورهای مغزی است.
معرفی بیمار : بیمار زن ۳۵ ساله ای بود که به علت اختلال سطح هوشیاری و دیسترس تنفسی در بیمارستان فرشچیان همدان بستری شد. بیمار از قبل اختلال شنوایی حسی- عصبی و ناتوانی در دید را داشت، ضمنا از چندین سال قبل به علت پارزی اندامهای تحتانی قادر به حرکت نبود و وابسته به ویلچر بود. سی تی اسکن مغز و ام ار ای نشان دهنده تومورهای متعدد مغزی در حفره خلفی مغز بود که این تومورها سبب هیدروسفالی انسدادی و در نهایت مرگ بیمار شدند.
نتیجه نهایی: تومورهای مغزی بویژه در حفره خلفی مغز در بیماری نروفیبروماتوز ۲ می تواند سبب مرگ شود و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند احتمال درمان موفق با جراحی می باشد.