مقاله مرور نظام مند پژوهش های انجام شده در زمینه ادغام خدمات بهداشت روان در مراقبت های بهداشتی اولیه در ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار) از صفحه ۳ تا ۸ منتشر شده است.
نام: مرور نظام مند پژوهش های انجام شده در زمینه ادغام خدمات بهداشت روان در مراقبت های بهداشتی اولیه در ایران
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بهداشت روان
مقاله خدمات مراقبت بهداشتی اولیه
مقاله مرور نظام مند
مقاله ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاه محمدی شقایق
جناب آقای / سرکار خانم: یعقوبی حمید
جناب آقای / سرکار خانم: بوالهری جعفر
جناب آقای / سرکار خانم: مشیرپور شیرین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: هدف پژوهش حاضر مرور بررسی های انجام شده در ایران در مورد برنامه ادغام خدمات بهداشت روان در مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC)، طی سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۸۶ است.
روش: جست وجوی الکترونیک، جست وجوی دستی، جست وجو در فهرست منابع و تماس با اشخاص صاحب نظر انجام و بانک های اطلاعاتیPubmed ،IranDoc ،SID ،IranPsych ،Embase ،sycINFO و Iranmedex جست وجو شد. در مجموع، از تعداد ۱۵۶ چکیده پژوهش به دست آمده، ۲۶ گزارش و پژوهش مرتبط با برنامه ادغام خدمات بهداشت روان در PHC انتخاب شد. یافته ها: گزارش های مستند بیانگر آن است که در طول ۲۰ سال گسترش تدریجی برنامه، ۵۴٫۶ درصد جمعیت کشور (۹۵٫۲ درصد جمعیت روستایی و ۳۶٫۶ درصد جمعیت شهری) زیر پوشش این برنامه قرار گرفته اند. میزان کل بیماریابی بهورزان در زمان بررسی ۱۴٫۷-۴٫۳ نفر در هزار نفر جمعیت بود. نه بررسی انجام شده درباره سنجش آگاهی و نگرش بهورزان و افراد جامعه، حاکی از افزایش مطلوب در این متغیر بود. نتیجه گیری: اجرا برنامه ادغام خدمات بهداشت روان در PHC در مناطق روستایی و شهرهای کوچک با موفقیت همراه بوده، اما جوابگوی جمعیت کلان شهری و شهرهای بزرگ کشور نیست. بنابراین تجدیدنظر در این برنامه ضرورت دارد.