مقاله مرور نظام مند فراوانی روش های خودکشی در کشورهای حوزه مدیترانه شرقی (مقاله مروری) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار) از صفحه ۲۵۳ تا ۲۶۰ منتشر شده است.
نام: مرور نظام مند فراوانی روش های خودکشی در کشورهای حوزه مدیترانه شرقی (مقاله مروری)
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خودکشی
مقاله کشورهای حوزه مدیترانه شرقی
مقاله مرور نظام مند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مروت دار نگار
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی لاکه مازیار
جناب آقای / سرکار خانم: ملکوتی سیدکاظم
جناب آقای / سرکار خانم: مولوی نجومی مرضیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: هدف بررسی حاضر مرور نظام مند و مقایسه پژوهش های انجام شده در مورد روش های خودکشی در کشورهای حوزه مدیترانه شرقی، بر اساس تقسیم بندی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بود.
روش: جست و جوی نظام مند منابع به دو روش الکترونیکی (Medline (PubMed)، CINAHL، Web of Science ISI، Science direct، SCOPUS، PsycINFO،OVID  و Emrmedex and Imemr) و دستی انجام شد. برای جست و جو کلمه «suicide» و «Mesh word» آن و نام کشورهای حوزه مدیترانه شرقی، بر پایه تقسیم بندی WHO در سال ۲۰۱۰ به همراه دیگر عبارت های مربوط به کشورهای این حوزه به کار رفت. هر پژوهشی که تعداد، درصد فراوانی یا نسبت انواع روش های خودکشی را در افراد بالای ۱۵ سال در یک دوره مشخص از زمان در یکی از کشورهای حوزه مدیترانه شرقی یا مناطق زیرمجموعه آنها گزارش کرده بود، وارد بررسی شد. پس از حذف هم پوشانی ها، دو فرد جداگانه عنوان و چکیده ۴۱۵۲ مقاله را بررسی کردند. از این تعداد ۱۶۷ مقاله انتخاب شد که با بررسی متن کامل، در نهایت ۱۹ مقاله وارد بررسی نهایی شد. برای ارزیابی کیفیت مقاله های انتخاب شده «تقویت گزارش بررسی های مشاهده ای در همه گیرشناسی (STROBE) «به کار رفت.
یافته ها: روش های دارزدن، مسمومیت ها و سوختگی ها در بیشتر پژوهش ها بیشترین درصد فراوانی را به خود اختصاص داده بودند.
نتیجه گیری: در انتخاب روش های خودکشی تفاوت های به نسبت زیادی میان کشورهای حوزه مدیترانه شرقی وجود دارد. افزون بر تفاوت میان کشورها، تفاوت جنسیتی نیز بارز است.