مقاله مروری کامل بر امور طبیعیه در مبانی نظری طب سنتی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۲۵۱ تا ۲۶۲ منتشر شده است.
نام: مروری کامل بر امور طبیعیه در مبانی نظری طب سنتی ایران
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مبانی
مقاله طب سنتی ایرانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سالاروند شهین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گسترش روز افزون استفاده از طب مکمل در سراسر دنیا، نیاز به شناخت دقیق مبانی، اصول و کاربرد صحیح آن را از سوی حرف پزشکی، اجتناب نا پذیر ساخته است. این مطالعه با هدف مروری کامل مبانی نظری طب سنتی انجام شده است.
این پژوهش، مطالعه از نوع مروری و با استفاده از منابع اصیل مرتبط با موضوع و با بررسی متون مربوطه از پایگاه های اطلاعاتی اینترنتی (Google, scholar, SID, Magiran, Iranmedex) با کلیدواژه های (Elementary, Iranian Traditional Medicine) انجام شده است.
یافته های این مطالعه نشان می دهد تئوری ها و مفاهیم پیشگیری، تشخیص، بهبود و درمان بیماری در طب سنتی بر اساس برخورد کل نگر به بیمار است. در طب سنتی اختلالات در حیطه های جسمی، روحی، روانی، معنوی و محیطی به طور همزمان درمان می شوند. با توجه به این موارد می توان این گونه نتیجه گیری کرد که فلسفه جامع نگر عنصری کلیدی در تمام موارد استفاده از طب سنتی است. بنابراین هنگام بررسی آثار مکتوب در زمینه طب سنتی چه داروهای گیاهی و چه درمان های مبتنی بر روش های سنتی باید نظریه ها و مفاهیم و کاربرد هر نوع طب سنتی و زمینه فرهنگی آنها در نظر گرفته شوند.