مقاله مروری بر کاربرد CAD/CAM در دندان پزشکی (قسمت دوم: بررسی مقایسه ای اسکنرهای دیجیتالی داخل دهانی مورد استفاده در دندان پزشکی ترمیمی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۱۶۳ تا ۱۷۵ منتشر شده است.
نام: مروری بر کاربرد CAD/CAM در دندان پزشکی (قسمت دوم: بررسی مقایسه ای اسکنرهای دیجیتالی داخل دهانی مورد استفاده در دندان پزشکی ترمیمی)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروتز دندانی
مقاله دندان پزشکی ترمیمی
مقاله CAM ،CAD

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صوابی امید
جناب آقای / سرکار خانم: صحرانشین سامانی مهسا
جناب آقای / سرکار خانم: صحرانشین سامانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: خروشی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: امروزه تکنولوژی تصویربرداری داخل دهانی به یکی از هیجان انگیزترین قسمت های جدید دندان پزشکی تبدیل شده است و اسکن سه بعدی حفره دهان در بسیاری از اعمال دندان پزشکی مانند دندان پزشکی ترمیمی و ارتودنسی به کار می رود. تاکنون چندین دستگاه اسکنر داخل دهانی برای دندان پزشکی ترمیمی در سراسر جهان توسعه یافته است و بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات دیجیتال در پی طراحی و ساخت نمونه های جدید می باشند. البته فقط برخی از این دستگاه ها در حال حاضر در بازار موجود هستند و سایر آن ها هنوز در حال گذراندن مراحل آزمایش بالینی می باشند. در همه اسکنرهای داخل دهانی موجود، سعی شده تا مشکلات و معایب فرایند قالب گیری سنتی مرتفع گردد. هدف از این مقاله، مروری بر اسکنرهای داخل دهانی موجود در دندان پزشکی ترمیمی با توجه خاص به ارزیابی اصول کار، ویژگی ها و نحوه عملکرد آن ها است.
شرح مقاله: این مقاله مروری با جستجوی علمی در منابع الکترونیک، سایت های اینترنتی PubMed و ISI Web of Science و در ارتباط با مقالات به چاپ رسیده به زبان انگلیسی تا ابتدای سال 2014 و با موضوعات اسکنر داخل دهانی و قالب گیری دیجیتال گردآوری گردیده است.
نتیجه گیری: در طی سال ها پیشرفت های عمده ای در سیستم اسکن دیجیتالی رخ داده است و سیستم های دیجیتال متنوعی معرفی شده اند که دندان پزشک را قادر به انتخاب روش های مختلف شبیه سازی وضعیت داخل دهان در محیط خارج دهانی می سازد. هدف نهایی دندان پزشکان ساخت و ارایه رستوریشن های دقیق و کارآمد برای بیمار و در عین حال حفظ راحتی بیمار در حین مراحل قالب گیری است. دقت بالای اسکنر نوری دندان پزشک را قادر به ارایه ترمیم هایی با کیفیت برتر می نماید. با تکنیک های قالب گیری دیجیتال، تعداد افراد عمل کننده و متغیرهای مواد کاهش می یابد و روند انجام ترمیم قابل پیش بینی تر و آسان تر می گردد.