مقاله مروری بر کاربرد CAD/CAM در دندان پزشکی (قسمت اول) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۸۶ تا ۹۴ منتشر شده است.
نام: مروری بر کاربرد CAD/CAM در دندان پزشکی (قسمت اول)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ساخت به کمک کامپیوتر
مقاله طراحی به کمک کامپیوتر
مقاله پروتزهای دندانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صوابی امید
جناب آقای / سرکار خانم: صحرانشین سامانی مهسا
جناب آقای / سرکار خانم: صحرانشین سامانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: خروشی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: امروزه پیشرفت های جدید در زمینه نرم افزار و سخت افزارهای کامپیوتری به تولید وسایل و دستگاه های پیشرفته ای در زمینه صنعت و ازجمله دندان پزشکی منجر شده است. یکی از این وسایل، سیستم طراحی به کمک کامپیوتر (CAD یا Computer aided design) و ساخت با کمک کامپیوتر (CAM یا Computer aided manufacturing) است.
سیستم های CAD/CAM قادر به جمع آوری اطلاعات و طراحی و تولید طیف گسترده ای از رستوریشن های دندانی از جمله اینله، انله، ونیر، روکش، پروتز پارسیل ثابت، اباتمنت ایمپلنت و نیز اپلاینس های ارتودنسی می باشند. هدف از این مطالعه، مروری بر تاریخچه CAD/CAM، انواع دستگاه های CAD/CAM موجود، نحوه عملکرد آن ها و مفاهیم کاربردی در دندان پزشکی دیجیتال است.
شرح مقاله: این مقاله مروری با جستجوی علمی در منابع الکترونیک، کتاب ها، پایگاه های اطلاعاتی PubMed و ISI Web of Science و در ارتباط با مقالات به چاپ رسیده به زبان انگلیسی تا سال 2013 و با موضوعات تاریخچه، مزایا و معایب، مروری بر اجزا و نیز نحوه عملکرد سیستم های CAD/CAM در دندان پزشکی گردآوری گردیده است.
نتیجه گیری: در طی سال های اخیر فن آوری دیجیتال در دندان پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است و در حال حاضر این فن آوری می تواند در ساخت تمامی رستوریشن های دندانی مورد نیاز، از جمله بازسازی کامل دهان مورد استفاده قرار گیرد. تکنولوژی کامپیوتری، ساخت ترمیم ها را ساده تر، سریع تر، ارزان تر و قابل پیش بینی تر از قبل نموده است. با وجودی که سیستم های دیجیتال در دندان پزشکی مزایای زیادی را به همراه دارند، یادگیری نحوه عملکرد آن ها به منظور بهره وری از حداکثر مزایای این سیستم ها و ایجاد ترمیم هایی با تطابق مناسب برای تیم دندان پزشکی الزامی است.