مقاله مروری بر علل درد معده در طب سنتی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۳۳۷ تا ۳۴۴ منتشر شده است.
نام: مروری بر علل درد معده در طب سنتی ایران
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طب سنتی ایران
مقاله سوء مزاج
مقاله درد معده
مقاله سوء هاضمه دردناک
مقاله تفرق اتصال
مقاله طب سنتی چین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاجی حیدری محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: باباییان محمود
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهری محمد
جناب آقای / سرکار خانم: الصاق مهین
جناب آقای / سرکار خانم: یاوری مریم
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی محمدعلی
جناب آقای / سرکار خانم: برهانی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: آویژگان مجید
جناب آقای / سرکار خانم: قنادی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ادیبی پیمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از دیدگاه مکتب طب سنتی ایران بسیاری از بیماری هایی که در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند می تواند به نوعی ناشی از خوردنی ها، آشامیدنی ها و اختلالات و بیماری های سیستم گوارش باشد. بنابراین بیماری های معده به عنوان یکی از مهمترین و موثرترین اعضای دستگاه گوارش، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. درد معده یکی از این بیماری ها است که فیزیوپاتولوژی انواع آن در طب سنتی ایران با توجه به کیفیت درد و ارتباط آن با غذا خوردن و سایر علایم به خوبی تبیین شده است.
سه علت عمده درد معده در منابع طب سنتی عبارتند از سوء مزاج، تفرق اتصال و یا هر دوی این موارد با هم، که جهت درمان هر کدام از سبب ها و تسکین درد، درمان ها و راهکارهایی ارایه شده است.
در منابع طب سنتی ایران، علل درد معده که به نظر می رسد بسیاری از آن ها دردهای عملکردی باشد تبیین و روش درمان آن نیز مشخص شده است. در پزشکی نوین هم فرضیاتی در مورد علل درد عملکردی معده بیان شده است. در این مقاله علل درد معده در طب سنتی از منابع طب سنتی ایرانی بررسی و با سوء هاضمه با غلبه درد در طب نوین و نیز با طب سنتی چین مقایسه شده است.