مقاله مروری بر شیوه چاقی و اداره آن در ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران) از صفحه ۳۵۷ تا ۳۷۴ منتشر شده است.
نام: مروری بر شیوه چاقی و اداره آن در ایران
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چاقی بزرگسال
مقاله شیوع
مقاله پیشگیری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبایی ملاذی عذرا
جناب آقای / سرکار خانم: لاریجانی باقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
روند فزاینده چاقی، این عامل را به یکی از بزرگترین چالش های سلامت در دنیا تبدیل کرده است. چاقی حاصل برهم کنش پیچیده بین عوامل محیطی، استعداد ژنتیکی و رفتار انسان است. چاقی علاوه بر افزایش احتمال بروز دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی- عروقی و بعضی انواع سرطان ها، عواقب نامطلوبی بر سلامت جامعه به دلیل هزینه های بالای اقتصادی، افزایش مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی در پی دارد. بنابراین توجه جدی و فوری مراقبین سلامت، پژوهشگران و سیاست گذاران هر جامعه به موضوع چاقی امری ضروری است. از جمله رویکردهای مبتنی بر جامعه در پیشگیری از چاقی، رویکرد سطح سیاست گذاری یا محیطی، رویکرد مدل مراقبت مزمن و رویکرد شبکه علیتی مطرح می باشند. طراحی نقشه راه، یک ابزار مناسب برای رویکرد مبتنی بر شواهد به اداره چاقی است که می توان به وسیله آن نقاط کور داده ها را شناسایی و اطلاعات لازم را یافت. به کمک نقشه راه می توان علاوه بر برنامه، راه تحقق آن را برای مجریان کلان کشوری ترسیم نمود. همچنین با این مدل می توان از انجام کارهای تکراری پیشگیری کرد.
از این رو، چاقی به دلیل شیوع فزاینده و عواقب اجتماعی- اقتصادی، یکی از فعال ترین زمینه های پژوهش در روزگار ماست. لذا بایستی همه جوامع با توجه به مسایل بومی خود سیاست گذاری روشنی در زمینه مدیریت بیماری چاقی داشته باشند. به نظر می رسد که طراحی نقشه راه، ابزار مناسبی برای مدیریت چاقی در ایران باشد.