مقاله مروری بر درمانهای رژنراتیو در اندودنتیکس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله دندانپزشکی (جامعه اسلامی دندانپزشکان ایران) از صفحه ۱۴۴ تا ۱۵۴ منتشر شده است.
نام: مروری بر درمانهای رژنراتیو در اندودنتیکس
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله درمانهای رژنراتیو
مقاله مهندسی بافت
مقاله سلول های بنیادی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شادمهر الهام
جناب آقای / سرکار خانم: جنابی دهکردی نسترن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: درمانهای رژنراتیو با هدف بازسازی بافتهای از دست رفته دندان به سرعت در حال پیشرفت است. هدف از این مقاله، مروری بر درمانهای رژنراتیو در اندودنتیکس می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه مروری مقالات مرتبط با مهندسی بافت و فرآیندهای رژنراتیو منتشر شده به زبان انگلیسی از ماه May سال ۲۰۰۰ تا ماه May سال ۲۰۱۳ در پایگاه PubMed به صورت سیستماتیک با استفاده از کلید واژه های Tissue engineering, stem cell, regeneration, therapy cell and tissue basedجستجو شد و مقالات معتبرتر انتخاب شد.
یافته ها: جهت بازسازی هر بافتی سه عنصر سلول بنیادی، عامل رشد و داربست مناسب ضروریست. ری واسکولاریزیشن یک درمان رژنراتیو است که از یک داربست فیبرینی حاصل از لخته خون و عوامل رشد نهفته در دیواره های عاجی و سلول های بنیادی اطراف ریشه استفاده می کند تا ادامه تکامل ریشه دندان نابالغ با نکروز پالپی را منجر شود. بنابراین، ری واسکولاریزیشن یک درمان واقع گرایانه و با ارزش در مواردیست که پیش آگهی ضعیفی دارند.
نتیجه گیری: درمانهای رژنراتیو با هدف نهایی ساخت یک دندان دائمی کاملا شکل گرفته، آغاز تحولی در علم دندانپزشکی می باشد. البته بازسازی دندان کامل بسیار پیچیده تر از درمان دندان نابالغ با اپکس باز است که دارای منبعی از سلول های بنیادی می باشد و لذا نیازمند تحقیقهای بسیاری است.