مقاله مروری بر بوی بد دهان (هالیتوزیس) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۲ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۱۸۶ تا ۱۹۸ منتشر شده است.
نام: مروری بر بوی بد دهان (هالیتوزیس)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هالیتوزیس
مقاله اتیولوژی
مقاله تشخیص
مقاله بهداشت دهان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهفرنیا پریچهر
جناب آقای / سرکار خانم: نقش نرگس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهداف آموزشی:
۱- شناخت طبقه بندی و اتیولوژی هالیتوزیس
۲- آشنایی با فاکتورهای مرتبط با اتیولوژی هالیتوزیس
۳- آشنایی با روش های تشخیص هالیتوزیس
۴- آشنایی با روش های درمانی هالیتوزیس
۵- آشنایی با پروبیوتیک ها
مقدمه: بوی بد دهان یا هالیتوزیس شیوعی حدود ۳۳ درصد دارد. در حدود ۹۰ درصد موارد هالیتوزیس منشا داخل دهانی دارد. تشخیص و درمان بوی بد دهان در درجه اول بر عهده دندان پزشکان می باشد.
شرح مقاله: این مطالعه یک مطالعه مروری است که از جستجوی الکترونیکی در ارتباط با هالیتوزیس در PubMed و  Medlineاز سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲ صورت گرفت. هالیتوزیس فیزیولوژیک، پاتولوژیک، سودو هالیتوزیس (هالیتوزیس کاذب) و هالیتوفوبیا (ترس از بوی بد دهان) در مقاله حاضر بیان شده اند. وقتی بیمار معتقد به داشتن بوی بد دهان است آن را هالیتوزیس کاذب و اگر درمان هالیتوزیس واقعی یا کاذب صورت گیرد اما بیمار همچنان معتقد به داشتن بوی بد دهان باشد آن را هالیتوفوبیا می نامند. در صورتی که بیماری های پریودنتال و ژنژیویت عامل ایجادکننده هالیتوزیس باشند، علاوه بر درمان های پریودنتال معمول و رعایت بهداشت دهان، اسکراب کردن زبان به شدت توصیه می شود. تشخیص و درمان هالیتوزیس های با منشا روانی مشکل تر از سایرین است و اکثر بیماران تحت درمان های غیرضروری قرار می گیرند.
نتیجه گیری: بر اساس علت ایجاد کننده هالیتوزیس، طرح درمان های متفاوتی وجود دارد که در این مقاله ذکر شده اند. این نکته برای دندان پزشک مهم است که درک صحیح از این بیماری شایع دهانی داشته باشد و مداخله موثر و درمان صحیحی را به بیمار ارایه دهد
.