مقاله مروری بر برخی جنبه های متابولیکی بیماری پره اکلامپسی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته چهارم شهریور ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۱۱۶۳ تا ۱۱۷۲ منتشر شده است.
نام: مروری بر برخی جنبه های متابولیکی بیماری پره اکلامپسی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پره اکلامپسی
مقاله لپتین
مقاله آدیپونکتین
مقاله هموسیستئن
مقاله آنتی اکسیدان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خسروبیگی علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: پره اکلامپسی یک سندرم خاص بارداری است که عامل بسیار مهم مرگ و میر مادر و نوزاد و نیز تولد نوزادان نارس در جهان محسوب می گردد. این بیماری با افزایش فشار خون و پروتئین اوری پس از هفته ۲۰ بارداری شناخته می شود. اگر چه فرضیه های متعددی در رابطه با بیماری پره اکلامپسی پیشنهاد شده است، اما علت واقعی آن در حال حاضر مشخص نیست. در این مقاله مروری آدیپوکین های لپتین و آدیپونکتین و نیز متابولیت هموسیستئن و اهمیت آنتی اکسیدان ها در بیماری پره اکلامپسی مورد بحث قرار گرفتند.
روش ها: جهت جستجوی مقالات از پایگاه های اطلاعاتی PubMed و Scopus استفاده گردید
یافته ها: اکثر مطالعات افزایش غلظت سرمی لپتین را در پره اکلامپسی گزارش داده اند و برای آن هم نقش پاتولوژیکی و هم یک پاسخ جبرانی مطرح است. مقادیر بالا و پایین آدیپونکتین همراه با تفسیر هایی برای هر کدام از آن ها در پره اکلامپسی گزارش شده است. مطالعات سال های اخیر نشان داده است که هیپرهموسیستئینمی ممکن است سبب افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی گردد. اکثر مطالعات کارآزمایی بالینی نشان دهنده ی غیر موثر بودن مکمل های آنتی اکسیدان در جلوگیری از خطر بروز پره اکلامپسی است.
نتیجه گیری: نقش آنتی اکسیدانتی احتمال آدیپونکتین در پره اکلامپسی نیازمند مطالعات بیشتر است. مطالعاتی برای روشن شدن مکانیسم اثر هیپرهموسیستئینمی در پاتوژنز پره اکلامپسی می تواند پیشنهاد گردد. مطالعات کارآزمایی بالینی بیشتری جهت مشخص نمودن اهمیت استفاده از مکمل های آنتی اکسیدان در جلوگیری بروز پره اکلامپسی و یا درمان آن لازم می باشد.