مقاله مروری بر ادهزیوها و سمان های مورد استفاده در رستوریشن های تمام سرامیکی و پست های همرنگ دندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۲ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۸۱ تا ۱۰۶ منتشر شده است.
نام: مروری بر ادهزیوها و سمان های مورد استفاده در رستوریشن های تمام سرامیکی و پست های همرنگ دندان
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سمان های رزینی
مقاله سرامیک ها
مقاله ادهزیوها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صحرانشین سامانی مهسا
جناب آقای / سرکار خانم: صمیمی پوران
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهری حمید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهداف آموزشی:
۱٫ مروری بر کاربرد، طبقه بندی و انواع سمان های رزینی
۲٫ آشنایی با مزایا و معایب و موارد کاربرد انواع سمان های رزینی
۳٫ آشنایی با روش های آماده سازی سطحی سرامیک ها
۴٫ مروری بر انواع سمان های رزینی کاربردی در سمان کردن فایبر پست ها
۵٫ آشنایی با انواع روش های آماده سازی سطحی فایبر پست ها
مقدمه: موفقیت بالینی ترمیم های غیرمستقیم متاثر از عوامل گوناگون از جمله انتخاب سمان مناسب است. با عرضه سیستم های رزینی ادهزیو به کارگیری روکش های تمام سرامیکی باند شونده افزایش یافته است. هدف از این مطالعه، مروری بر عوامل چسباننده به ویژه سمان های رزینی و خصوصیات و ملزومات بالینی آن ها بود که به دندان پزشک در انتخاب سمان چسباننده مناسب در شرایط بالینی ویژه یاری می رساند.
شرح مقاله: این مقاله مروری با جستجوی علمی در منابع کتابخانه ای، کتاب ها و سایت های اینترنتی PubMed و ISI Web of Science و در ارتباط با مقالات به چاپ رسیده تا سال ۲۰۱۲ و با موضوعات طبقه بندی سمان های دندانی، کاربردهای بالینی آن ها، مکانیسم کیور سمان های رزینی، مکانیسم باندینگ و سازگاری نسجی، اصول چسبندگی، انواع سرامیک های دندانی و نحوه آماده سازی سطحی آن ها، ملاحظات موجود در زمینه سمان کردن پست های فایبر در کانال ریشه دندان گردآوری گردید. علاوه بر این، انواع روش های آماده سازی سطحی موجود برای فایبر پست ها و سرامیک های دندانی مورد توجه قرار گرفت.
نتیجه گیری: از آن جا که به طور دایم مواد جدیدی توسط کارخانجات به بازار عرضه می شود همزمان انتخاب سمان مناسب و آموزش روش کاربرد سمان نیز دشوارتر می گردد. انتخاب مناسب سمان و آگاهی از ماهیت ماده سمان شونده از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که تنها در این صورت دندان پزشک می تواند آماده سازی سطحی مناسب را بر روی سطح سمان شونده اعمال نماید. هنگامی که استحکام فشاری مطلوب، ضخامت لایه ای حداقل و حلالیت اندک در آب مورد نظر است سمان های معمولی برتر هستند. البته این سمان ها آماده سازی ایده آل دندان مورد نظر را می طلبند. سمان های معمولی برای چسباندن پرسلن هایی که قابلیت اچ شدن ندارند کاربرد دارند. از طرفی سمان های رزینی به علت خواص فیزیکی برتر و زیبایی بیشتر نسبت به سمان های معمولی، انتخاب مناسب تری برای سمان کردن رستوریشن های بدون فلز هستند.