مقاله مروری بر آزمون های نوین تشخیصی ارزیابی عملکرد بویایی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۹۰ تا ۹۷ منتشر شده است.
نام: مروری بر آزمون های نوین تشخیصی ارزیابی عملکرد بویایی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلالات بویایی
مقاله بویایی
مقاله فنون و روش های تشخیص

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گرامی هوشنگ
جناب آقای / سرکار خانم: آقاجانپور سیدمحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: معمولا در بیماری های بینی با اختلال بویایی مثل هیپوسمی و آنوسمی مواجه هستیم. در حال حاضر آزمون های ذهنی (subjective) و عینی (objective) متفاوتی برای ارزیابی حس بویایی در دسترس هستند. از آزمون های ذهنی، آزمون های غربالگری و اندازه گیری آستانه بویایی به طور شایع در ارزیابی هیپوسمی و آنوسمی بکار می روند. از روش های کیفی ارزیابی بویایی می توان به آزمون های تشخیصی و تمایز بویایی است. روش های عینی بیشتر در پژوهش بکار می رود و گاهی از آنها برای موارد قانونی استفاده می شود؛ از جمله این آزمون ها:
مغزی (single photon emission computed tomography) SPECT. (functional positron emission tomography) FPET، (functional magnetic resonance imaging) FMRI و پتانسیل برانگیخته بویایی اشاره کرد.
بحث: اندازه گیری و ارزیابی حس بویایی به ارزیابی گستره کاملی از تاثیر بیماری های بینی کمک می کند؛ این پدیده بخصوص پیش از جراحی های بینی اهمیت دارد؛ زیرا نادیده گرفتن اختلال بویایی در این بیماران می تواند منجر به بروز شکایت پزشکی و وارد شدن اتهام به پزشک، مبنی بر جراحی مسبب اختلال بویایی شود. در حال حاضر آزمون های غربالگری بویایی گوناگون وجود دارند که می توان از آنها با اطمینان برای ارزیابی حس بویایی افراد استفاده کرد.