مقاله مراکز پذیره نویسی اهداکنندگان بزرگسال سلول های بنیادی خونساز به غیر خویشاوند: در جهان و ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فصلنامه پژوهشی خون از صفحه ۱۶۴ تا ۱۷۶ منتشر شده است.
نام: مراکز پذیره نویسی اهداکنندگان بزرگسال سلول های بنیادی خونساز به غیر خویشاوند: در جهان و ایران
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول های بنیادی
مقاله اهداکننده غیر خویشاوند
مقاله ایران
مقاله پذیره نویسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شایگان مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاری انارکی سیما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بیش از پنج دهه است که پیوند سلول های بنیادی خونساز برای درمان بیماران مبتلا به بدخیمی های خونی, اختلالات متابولیکی و نقایص ایمنی مقدور است. پیوند سلول های بنیادی از گیرنده با HLA مشابه ارجح است و معمولا اولین انتخاب، خواهر و برادر بیمار می باشند. در صورت عدم وجود اهداکننده خویشاوند, اهداکننده غیرخویشاوند قابل لحاظ است.
مواد و روش ها
مقاله حاضر با استفاده از ۲۹ منبع مختلف به بررسی اهمیت مراکز پذیره نویسی از اهداکنندگان غیر خویشاوند Unrelated Donor Registries))؛ و بیان برخی قوانین مربوطه پرداخته و پیشینه پیوند سلول های بنیادی خونساز ((HSCT و تشکیلات مرتبط؛ اهمیت و ضرورت شباهت HLA بین دهنده و گیرنده به منظور جلوگیری از بروز بیماری پیوند علیه میزبان؛ برخی معیارهای انتخاب اهداکننده و ضرورت تاسیس مراکز پذیرش اهداکنندگان در جهان و ایران را به منظور معرفی این مراکز به علاقمندان به موضوع مطرح می سازد.
یافته ها
مراکز پذیره نویسی از اهداکنندگان غیر خویشاوند بر احساسات مثبت اهداکنندگان در اهدای نوع دوستانه جهت نجات جان بیماران متکی هستند. مراکز کشورهای مختلف به یکدیگر پیوسته و گروه ها و مجامع جهانی و بین المللی را به منظور تسهیل یافتن اهداکننده مناسب و ارتقای نتایج پیوند از غیر خویشاوند تشکیل داده اند.
نتیجه گیری
از اولین پیوند سلول های بنیادی خونساز تاکنون، پیشرفت های شگرفی برای نجات جان بیماران انجام شده که مرهون پیشگامان این علم, همکاری های گروهی و تبادل سلول های بنیادی تحت فعالیت تشکیلات بین المللی است که پیرو استانداردهای خاصی می باشند.