سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: هفتمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۵

نویسنده(ها):

عفراء خدابخشی کولائی – کارشناس مدیریت و بازرگانی دریایی

چکیده:

جهانی شدن بازارها در سراسر دنیا در بهبود سریع جریان اطلاعات، موج‌های نوین توسعه تکنولوژی، افزایش رقابت و گشایش بازارهای جدید تجلّی یافته است. تلاش برای موثر واقع شدن، انعطاف‌پذیر بودن و رقابتی بودن در محیط بازارگانی متغیر امروز، بسیاری از کشورها و سازمان‌ها را ملزم به شناسایی سودمندی‌های مدیریت اطلاعات و تکنیک‌های انتقال مدیریت کرده است (وافی جعفر، ۲۰۰۴) [۲].این انتقال مدیریت با هدف یافتن شیوه‌های جدید در افزایش رقابت و کاهش هزینه صورت می‌گیرد. مدیریت و بهبود عملکرد یکی از این شیوه‌ها می‌باشد. طراحی و کاربرد استراتژی‌های بهبود عملکرد در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است و در خلال دهه اخیر توسعه سیستم‌های مدیریت عملکرد موثر، بسیاری از سازمان‌ها را قادر ساخته، که جایگاه خوبی را در بازارهای جهانی پیدا کنند (کرانلی و نلی ۲۰۰۲)[۳].
حمل و نقل دریایی صنعت بسیار مهمی در هر اقتصادی می‌باشد و نقش بسیار مهمی را در تجارت ملی و بین‌المللی و رشد اقتصادی، ایفا می‌کند. جابجایی بیش از ۹۰% از کالاها در سراسر جهان از طریق از طریق بنادر صورت می‌گیرد (فرانکل، ۱۹۸۷)[۴].
بنابراین مدیریت و بهبود عملکرد، عاملی بسیار حیاتی در این صنعت می‌باشد و باعث می‌شود که بنادر در دنیای رقابتی حمل و نقل، امروزه بقای بیشتری داشته باشند. بنادر در سراسر دنیا از حلقه‌های اساسی در تکمیل زنجیره حمل و نقل و پشتیبانی هستند (والترز، ۱۳۸۴)[۵].
با وجود اهمیت موضوع عملکرد بندر، نوشته‌های آکادمی و تجربی بسیار اندکی در این زمینه وجود دارد. به دلیل تعدد و گوناگونی بنادر و کالاهای متفاوتی که در بنادر جابجا می‌شود و همچنین با توجه به افزایش تجارت کالاها به شکل کانتینری این مقاله روی مدیریت و عملکرد بنادر کانتینری و معرفی رویکرد استراتژیک که مدیران را در اداره کردن بنادر کانتینری یاری خواهد کرد تمرکز دارد.
تا به امروز یکی از پژوهش‌های گسترده‌ای که در زمینه بنادر کانتینری صورت گرفته مطالعه، جعفر و باری در سال ۲۰۰۴، می‌باشد که حوزه مطالعاتی آن‌ها ۱۲ بنادر بزرگ جهان بوده است و ادعا می‌شود که این مطالعه اولین مطالعه در زمینه بنادر کانتینری در خاورمیانه می‌باشد.
جفر و باری، با استفاده از پرسش نامه و مطالعات اولیه‌ای که انجام دادند مدلی را برای بهبود عملکرد بنادر ارائه دادند و نهایتاً تجزیه و تحلیل مطالعاتشان منتهی به ارائه یک رویکرد استراتژیک برای بنادر کانتینری به منظور مدیریت و بهبود عملکرد آن‌ها شد.