مقاله مدل سازی و پیش بینی ورشکستگی شرکت های قابل پذیرش در بورس برق: مطالعه موردی بر روی شرکت های مرتبط با حوزه برق پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در هوش محاسباتی در مهندسی برق (سیستم های هوشمند در مهندسی برق) از صفحه ۹ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: مدل سازی و پیش بینی ورشکستگی شرکت های قابل پذیرش در بورس برق: مطالعه موردی بر روی شرکت های مرتبط با حوزه برق پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بورس اوراق بهادار
مقاله درماندگی مالی
مقاله شرکت های مرتبط با حوزه برق
مقاله صورت مالی سالانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مظهری سیدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: فریدونیان علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: لسانی حمید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بورس برق بستر اصلی خصوصی سازی در صنعت برق و گذرگاه اقتصاد بازار آزاد به شمار می رود. از جمله مهمترین اهداف بورس برق می توان به تسهیل مبادله محصولات استانداردشده (کالای برق)، انتشار اطلاعات بازار، ارتقای رقابت، افزایش نقدشوندگی بازار و تامین بازار عادلانه و بی طرف، اشاره نمود. با این وصف، نبود شناخت مناسب از فعالان بازار ریسک، فعالیت اقتصادی در این محیط را برای موسسات سرمایه گذاری بسیار زیاد می کند. با توجه به تاسیس بورس برق و انرژی در ایرن (۱۳۹۰) و انجام مراحل پذیره نویسی، در آینده نزدیک سهام شرکت ها در قالب بورس سهام و کالای برق در قالب بورس کالا در تالار بورس برق عرضه می شود. در چنین شرایطی ارائه مشاوره های جانبی به سرمایه گذاران به منظور آشنایی آنها با شرایط بازار برق بسیار سودمند خواهد بود. بررسی ورشکستگی شرکت های قابل پذیرش در بورس برق و انرژی و ارائه مدل قابل توسعه به سایر شرکت ها، به سرمایه گذاران کمک می کند تا در اولویت دهی های اقتصادی خود هدفمند حرکت نموده، تا حد ممکن از دست رفتن اصل و فرع سرمایه جلوگیری کنند. علاوه بر این، پیش بینی ورشکستگی شرکت های حاضر در تالار بورس تاثیر بسزایی در نحوه اعتباردهی به آنها داشته، از نابودی بنگاه اقتصادی و کاهش اعتبار بورس برق جلوگیری می نماید. در این مقاله، بر مبنای اساسنامه شرکت ها اطلاعات ۱۱۸ شرکت از موسسات حاضر در بورس اوراق بهادار تهران طی سال های ۱۳۸۷-۱۳۸۲ اخذ شده است. سپس مطالعه وسیعی برای یافتن یک الگوی نسبتا جامع برای پیش بینی درماندگی مالی این شرکت ها انجام گرفته است. به منظور بررسی کیفیت مدل پیشنهادی، درماندگی مالی برای ۴۰ شرکت متفاوت و جدید، پیش بینی و توضیحات تکمیلی در راستای تحلیل نتایج ارائه شده است.