مقاله مدلی برای شناسایی صنایع برتر در بازار سرمایه ایران با استفاده از روش تصمیم گیری چندمعیاره :TOPSIS با تاکید بر فرایند توسعه صنعتی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در پژوهشنامه اقتصادی از صفحه ۴۷ تا ۷۱ منتشر شده است.
نام: مدلی برای شناسایی صنایع برتر در بازار سرمایه ایران با استفاده از روش تصمیم گیری چندمعیاره :TOPSIS با تاکید بر فرایند توسعه صنعتی
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله صنایع
مقاله مدل های برنامه ریزی چندمعیاره
مقاله رقابت پذیری
مقاله شاخص های مالی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جمالی علی
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی عباس
جناب آقای / سرکار خانم: افخمی عادل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در چند سال گذشته با توجه سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست های دولت برای پررنگ تر کردن نقش بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی، خیل عظیم شرکت ها در زمینه های مختلف و جدید، تعدد صنایع موجود در بورس اوراق بهادار را افزایش داده است (بر اساس آمارهای موجود در بورس اوراق بهادار طی سه سال گذشته، تعداد صنایع مختلف از حدود ۱۵ صنعت به حدود ۴۰ صنعت افزایش یافته است). این صنایع به طور قطع نقش تعیین کنندهای در افزایش صادرات غیرنفتی و بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه کشور دارند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از صنایع با توجه به وضعیت کشور برای افزایش صادرات غیرنفتی دارای مزیت نسبی هستند، از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو، تحقیقی به منظور ارزیابی عملکرد مالی گذشته این شرکت ها و وضعیت رقابت پذیری آنها صورت گرفت. در این مقاله ابتدا با توجه به شاخص هرفیندال و دو فیلتر دیگر، به انتخاب صنایعی اقدام می شود که از حداقل شرایط لازم برای ارتقا و بهبود برخوردار باشند. در مرحله بعد، ضمن انتخاب شاخص های مناسب با استفاده از روش های تصمیم گیری چندمعیاره صنایع برتر از نظر این شاخص ها رتبه بندی می شوند و در نهایت، کاربردها و موارد استفاده مفید نتایج حاصل از این تحقیق تشریح می شود. ضمن اینکه این رویه به عنوان مدلی برای ارزیابی های آتی با استفاده از شاخص های متنوع دیگر، معرفی می شود.