مقاله مدلی برای تعیین معادل مالی هزینه های اجتماعی آلودگی صدا در اجرای پروژه های تاسیسات شهری (مطالعه موردی: طرح فاضلاب تهران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۱۱۵ تا ۱۳۱ منتشر شده است.
نام: مدلی برای تعیین معادل مالی هزینه های اجتماعی آلودگی صدا در اجرای پروژه های تاسیسات شهری (مطالعه موردی: طرح فاضلاب تهران)
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آلودگی صدا
مقاله هزینه های اجتماعی
مقاله پروژه های فاضلاب شهری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: میراحمدیان برنا
جناب آقای / سرکار خانم: باباخانی مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تعداد زیادی از پروژه های اجرا یا بازسازی تاسیسات شهری در نواحی پرجمعیت و پرتراکم اجرا میشوند؛ در این گونه پروژه ها تبعات منفی آلودگی صدا به دلیل تراکم بالای ساختمان ها محدود به چند نفر خاص نبوده و آسایش تعداد کثیری از افراد جامعه را بر هم می زند. آلودگی صدا همچنین باعث اختلال در خواب، استرس، زودرنجی، کاهش بازدهی در ادارات، مدارس و غیره می شود. این مطلب توجه بیشتر به موضوع آلودگی صدا و هزینه های اجتماعی ناشی از آن را در محیط های شهری ضروری می سازد. در این مقاله مدلی برای تخمین معادل مالی هزینه های اجتماعی آلودگی صدا ناشی از اجرای پروژه های تاسیسات شهری ارایه شده است. رویکرد مورد استفاده در این مدل بدین صورت است که ابتدا حداکثر تراز مجاز آلودگی صدا در منطقه مورد نظر تعیین شده و سپس تراز فشار صوت ناشی از عملیات اجرایی در نقاط حساس مجاور سایت محاسبه می گردد. تفاضل تراز مجاز و تراز فشار صوت موجود، از هزینه های اجتماعی اجرای پروژه به شمار می رود که روش هایی برای تبدیل آن به معادل مالی پیشنهاد شده است. رقم حاصل در حقیقت بیانگر میزان خسارات وارد شده به مردم در اثر آلودگی های صدا می باشد و طبیعی است که چنانچه این رقم، عدد بالایی باشد باید با اقدامات مناسب تراز فشار صوت را کاهش داد. تعدادی از این اقدامات نیز در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته اند. در انتها با استفاده از مدل پیشنهادی، معادل ریالی هزینه های اجتماعی آلودگی صدا در یک منطقه پایلوت از شهر تهران که شبکه فاضلاب در آن اجرا شده، محاسبه گردیده است.