مقاله محاسبه هزینه – واحد پایگاه های انتقال خون استان گیلان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بخش اول پاییز ۱۳۹۱ در فصلنامه پژوهشی خون از صفحه ۳۴۶ تا ۳۵۲ منتشر شده است.
نام: محاسبه هزینه – واحد پایگاه های انتقال خون استان گیلان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انتقال خون
مقاله هزینه
مقاله محاسبه هزینه
مقاله ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: داوودی کیاکلایه علی
جناب آقای / سرکار خانم: پریدار مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: توگه غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: تاکنون روش های مختلفی برای محاسبه هزینه – واحد خدمات، مورد استفاده قرار گرفته است. هدف از تحقیق حاضر، تعیین هزینه راه اندازی یک پایگاه انتقال خون ثابت (با آزمایشگاه یا بدون آزمایشگاه) و سیار، بر مبنای فعالیت آن ها و محاسبه هزینه تهیه خون و فرآورده های آن، در پایگاه منطقه ای انتقال خون گیلان در سال ۱۳۸۸ بود.
مواد و روش ها: مطالعه انجام شده از نوع توصیفی و گذشته نگر و جامعه آماری آن، هشت پایگاه ثابت و سیار انتقال خون گیلان در سال ۱۳۸۸ بودند. کلیه هزینه های مصرفی و سرمایه ای هر پایگاه بر اساس مدل هزینه یابی بر مبنای فعالیت، مطابق زمانبندی جدول گانت مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات جمع آوری شده، در فرم های مربوط به هر قسمت وارد و طبقه بندی گردید.
یافته ها: هزینه راه اندازی یک پایگاه ثابت خونگیری، ۴۶۱٫۱۳۷٫۵۵۳ ریال، یک واحد سیار انتقال خون ۳٫۲۲۹٫۸۷۶٫۱۹۹ ریال و یک پایگاه ثابت خونگیری و فرآورده گیری از ۱٫۵۳۵٫۲۸۱٫۰۵۰ ریال در شهرستان تالش تا ۲٫۵۷۶٫۲۷۴٫۲۷۰ ریال در شهرستان رودسر متغیر بود. هزینه راه اندازی یک پایگاه انتقال خون در مرکز استان که کلیه فعالیت های انتقال خون در آن انجام شود، ۱۵٫۱۸۲٫۲۹۲٫۳۷۴ ریال برآورد گردید. این تحقیق هم چنین نشان داد به طور کلی میانگین هزینه تولید یک واحد خون کامل در استان گیلان ۶۹۰٫۵۶۷ ریال، گلبول قرمز متراکم ۵۹۴٫۲۰۳ ریال، یک واحد پلاسما ۷۳۷٫۱۱۴ ریال و یک واحد پلاکت ۲٫۱۵۳٫۰۲۲ ریال می باشد.
نتیجه گیری: با توجه به رایگان بودن فرآورده های خونی و عدم پوشش بیمه ها برای هزینه های تولید، مدیریت منابع امری ضروری و حیاتی است.